Mobil

Xiaomi Google'a rest çekti! Şimdi Google düşünsün!

Çin ile ABD'nin arası gerim gerim gerilmeye devam ediyor. Xiaomi'yi kara listeye alan ABD'ye karşılık geldi. Xiaomi, Google Servisleri'ni engelledi.


Donald Trump yönetimindeki ABD hükümeti, Çin'e karşı ekonomik savaş başlatmış ve bu süreçte günah keçisi Huawei seçilmişti. Huawei'nin yolun taş koyan ABD, geçtiğimiz günlerde Xiaomi'yi de gözüne kestirmiş ve firmayı kara listeye almıştı. ABD'nin iddiasına göre Xiaomi, verilerini Çin ordusu ile paylaşıyordu. Tabii ki bu iddialar anında Xiaomi tarafından yalanlandı ve ABD'ye karşı bir dava açıldı.

Huawei gibi sessiz kalmayan Xiaomi, bu süreçte radikal bir karar aldı. Xiaomi, Çin'de MIUI 12.5 güncellemesini yükleyen kullanıcılarının Google Servisleri'nin kullanmasını engelledi. Halbuki Google'dan bir yasak yok ortada. Xiaomi, Google'a rest çekmek için servislerini engelleme kararı almış gibi görünüyor.

Xiaomi'den gelen açıklamada uyumluluk sorunlarından dolayı bazı Xiaomi telefonlarında Google Mobil Servisleri'nin kullanılmadığı ifadesi yer alıyor. Bu doğru da olabilir ya da gerçekten Google'ın gözünü korkutmak da istemiş olabilirler.

Bildiğiniz gibi Huawei, Android'e rakip bir işletim sistemi olan Harmony OS üzerindeki çalışmalarını tamamlama noktasına gelmiş durumda. Eğer Huawei ve Xiaomi bu işletim sisteminde birleşirse, Android'e gerçekten de bir rakip gelebilir.

Harmony OS işletim sistemine sahip Huawei telefonlarını bu yıl göreceğiz. Xiaomi ile ABD'nin arası düzelmezse, Xiaomi de ABD'li firma olan Google'a kendi rest çekebilir ve Android'i terk edebilir.

Tabii bunların hepsi şimdilik varsayım. Gerçekten de bir sorun yaşanmış ve MIUI 12.5'te Google Mobil Servisleri'nin kullanımı durdurulmuş da olabilir. Daha net ve sağlıklı bilgiler beklememiz gerekecek...

Yorumlar
Erdal
Mesut bunların ne olduğunu iyi gösterdi bizimde zaafımız telefonlarını almak oldu. İşletim sistemleri çöker İnşallah telefonlarını iade ederiz.
Cevapla
Amerikancıyız
Çin yalakalarına Katillere inat iPhone Apple Google Samsung Nvidia Amd Asus almaya devam ufacık Tayvan’ı zorla BM’den attıran Gemileriyle ablukaya alan Zorba Çin devletine dur denmeli
Cevapla
DANİEL DALMAÇYALI ITALIAN 101
👑KRAL'SIN👑
Bahadir
Benden sizi bir tavsiye Xiaomi' yi gördüğünüz yerde basın parayı acımayın
Cevapla
Metin
Su an huawei p40Lite telefonumdan yaziyorum ve telefonumda google servisleri yok , inanin hiiic aramıyorum google servislerini, bu konuda tek sikinti uygulamayı yapanlardan kaynaklaniyor cunku bir kwc uygulama google servisleri olmadan calismiyor ornegin letgo, ona da Chrome dan giriyorum benim icin google seevisleri olmamasi hiicmsorun degil catir çatır kullanıyorum telefonumu googlesiz
Cevapla
Mehmet
Ucuz da olsa cin malı almam diyen arkadaş. iPhone kimin mali ABD kime zulmediyor. Şu durumda Vestel veya GM kaldı geriye
guest
chrome'da google firmasının
İlker
Ucuz da olsa cin mali kullanmam.musluman uygur kardeslerimize yaptiklari ortada
kaan
şahsen Xiaomi'nin rest çekmesini isterim lakin şu anda Google servislerini kullanamayacak olması sıkıntı olur onu da muhtemelen yoğun kullanılan yerleri bir yıl içerisinde geri kalanını da 3-4 yıl içerisinde tamalar. Zaten öyle bir şey olsa bile biz son çıkan telefonları alabilmeye başladığımızda bu sorunlar çoktan ortadan kalkmış olur
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.