Mobil

Xiaomi Google'a rest çekti! Şimdi Google düşünsün!

Çin ile ABD'nin arası gerim gerim gerilmeye devam ediyor. Xiaomi'yi kara listeye alan ABD'ye karşılık geldi. Xiaomi, Google Servisleri'ni engelledi.

Xiaomi Google'a rest çekti! Şimdi Google düşünsün!

Donald Trump yönetimindeki ABD hükümeti, Çin'e karşı ekonomik savaş başlatmış ve bu süreçte günah keçisi Huawei seçilmişti. Huawei'nin yolun taş koyan ABD, geçtiğimiz günlerde Xiaomi'yi de gözüne kestirmiş ve firmayı kara listeye almıştı. ABD'nin iddiasına göre Xiaomi, verilerini Çin ordusu ile paylaşıyordu. Tabii ki bu iddialar anında Xiaomi tarafından yalanlandı ve ABD'ye karşı bir dava açıldı.

Huawei gibi sessiz kalmayan Xiaomi, bu süreçte radikal bir karar aldı. Xiaomi, Çin'de MIUI 12.5 güncellemesini yükleyen kullanıcılarının Google Servisleri'nin kullanmasını engelledi. Halbuki Google'dan bir yasak yok ortada. Xiaomi, Google'a rest çekmek için servislerini engelleme kararı almış gibi görünüyor.

Xiaomi'den gelen açıklamada uyumluluk sorunlarından dolayı bazı Xiaomi telefonlarında Google Mobil Servisleri'nin kullanılmadığı ifadesi yer alıyor. Bu doğru da olabilir ya da gerçekten Google'ın gözünü korkutmak da istemiş olabilirler.

Bildiğiniz gibi Huawei, Android'e rakip bir işletim sistemi olan Harmony OS üzerindeki çalışmalarını tamamlama noktasına gelmiş durumda. Eğer Huawei ve Xiaomi bu işletim sisteminde birleşirse, Android'e gerçekten de bir rakip gelebilir.

Harmony OS işletim sistemine sahip Huawei telefonlarını bu yıl göreceğiz. Xiaomi ile ABD'nin arası düzelmezse, Xiaomi de ABD'li firma olan Google'a kendi rest çekebilir ve Android'i terk edebilir.

Tabii bunların hepsi şimdilik varsayım. Gerçekten de bir sorun yaşanmış ve MIUI 12.5'te Google Mobil Servisleri'nin kullanımı durdurulmuş da olabilir. Daha net ve sağlıklı bilgiler beklememiz gerekecek...

Yorumlar
ali
bati bu kafayla nasil bu kadar yükseldi aklım almıyor. ambargo koyarsan kendine rakip üretirsin. huave yada Türkiye en guzel örnekler. sen yasak koyarsan onlarda yapar
Cevapla
EN DOĞRUSU
kimsenin boyunduruğunda büyük olamzsın. çinli firmalar en güzelini yapıyorlar.
Cevapla
Amarigalı
3. Dünya savaşı kopmuş burda ne la bu şirketler gelri getirir satar kazanır siz kimsiniz üretemediğiniz ülkede kimi kınıyorsunuz açlar gidin karnınızı doyurun
Cevapla
Hamsi55
Artık bu amerikan menşeili despotlardan kurtulmanın vaktidir adamlar her şeyi silah gibi kullanıyorlar kendileri tüm bilgileri pentagona verdikleri bir gerçekken sanki dünyanın sahibi gibi davranıp istediklerine ceza kesme yetkisini hangi hakla kendilerinde görüyorlar
Cevapla
DANİEL DALMAÇYALI ITALIAN 101
ASIL BİZ SENDEN KURTULALIM, SİZİN GİBİ ÇİN YALAKALARINDAN BIKTIK. SİZİN GİBİ ÇİN DÜŞKÜNLERİ TÜRKİYEDE YAŞAMAMALI.
Erdal
Mesut bunların ne olduğunu iyi gösterdi bizimde zaafımız telefonlarını almak oldu. İşletim sistemleri çöker İnşallah telefonlarını iade ederiz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.