Mobil

Xiaomi Huawei’nin yerini alıyor!

Son dönemde Huawei’nin yaşadığı zorluklar bir diğer Çinli üretici olan Xiaomi’nin ekmeğine bal sürdü. Xiaomi yükselişini hızlandırdı.


Akıllı telefon pazarında muazzam bir rekabet olduğunu zaten biliyoruz. Lakin yaşanan bu rekabette, üreticilerin geliştirdikleri telefonlar kadar, dış etkenler de söz sahibi olabiliyor. Zira son dönemde yaşanan ABD – Huawei gerilimi bu duruma en net örnek.

ABD ve Huawei arasında yaşanan gerilimi Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi Çinli üreticilerin yükselmesine zemin hazırladı.

Xiaomi Huawei’nin yerini alıyor!

Bilindiği üzere Huawei’nin yeni çıkardığı akıllı telefon modellerinde Google servisleri yer almıyor. Bu durum Çin’deki kullanıcılar için sorun teşkil etmiyor. Çünkü zaten Çin’de bu servislerin birçoğunun kullanımı yasak.

Lakin iş Avrupa pazarına geldiğinde dengeler tamamen değişmiş durumda. Yayınlanan son raporlara göre Huawei özellikle Çin’de satışlarını arttırmış durumda. Muhtemelen Çinli vatandaşlar milliyetçilik kavramı ile ABD’yi karşısına alan Huawei’den taraf olmuşlar.

Fakat Avrupa pazarında Google servislerinden yoksun olan Huawei modellerine olan ilgi önemli oranda azalamış. Bu azalma neticesinde Huawei’nin müşteri kitlesi Xiaomi’ye kaymış. En azından yayınlanan raporlardan çıkan sonuç bu şekilde.

Çünkü Huawei’nin müşteri kaybı yaşadığı dönemde Xiaomi kullanıcı kitlesini daha da genişletmiş. Görünen o ki eğer bu kriz devam ederse, Xiaomi önümüzdeki yıllarda Huawei’nin yerini alacak.

Muhtemelen Avrupa’da en çok telefon satan Çinli üretici Xiaomi olacak. En azından ön görülen tablo bu şekilde. Elbette realme gibi agresif fiyat politikasına sahip genç Çinli üreticileri de yabana atmamak gerekiyor.

Yorumlar
Samet
Xhomi Huawei çakması yeni aldığı patent Huawei mate x aynısı
Cevapla
Adem
Huawei nin geçmişten günümüze gelişimini hatırlayabilenler, xiaomi nin de geleceğini az çok tahmin edebilir. ABD ve AB, ne ölçüde gelişimine izin verir. Hele ki Huawei de yaşanılan durumdan sonra. Batı ülkeleri hakimiyetlerini kaptırmak ve kaybetmek istemez. Bir süre sonra tüm Çinli üreticilerle ticari gelişimi kısacaklardır.
Cevapla
Conş
Haha😁huavei biraz zor yer ki bence çinli üreticiler ortak işletim sistemine geçecekler bunuda huavei baş rolü oynayacak gibi görünüyo
Cevapla
Kimse kim
Aynen öyle bir huawei mağaza sahibi olarak şunu belirtmek isterim bu haber birazcık algı operasyonuna benzemiş. Şuan çılgın hibi p40 series ve HMS destekli cihazlar satılmakta ne melazım ki düne kadar p40 seri modelde atok yetişmiyordu gecen hafta cuma stoklara gelmeye başladı hatta bizlerin beklentisi daha Az iken inanılmaz bir satış performansı var. Evet çin devleti milliyetçiliği yapar derseki amerika manşeeili ürünlerle çalışmanız yasak xiaomi vivo oppo realmi vs. Tüm markalarda HMS veri tabanlı görebiliriz ki bu ihtimal çok yüksek. Ve gündemde olan bir konu üreticiler arasında değerlendirilme durumunda oldugu tahmin edilmekte. Sayın moderatör eleştiriye açıksan yorumumu onayla😉
demir
Bence oppo iyi işler çıkarıyor... Oppo başrol oynayabilir.
Cevapla
Fffff
İşin içinde biri olarak bu kötü bir servis hizmeti varken satışları kısa sürecek. Xıaomi alan herken bie müddet sonra nedense pişmanda oluyor çokbasit hatalarla kronik ve yazılımsal hatalar ile dolu bir marka.
Cevapla
Koray
İşin içindeymiş birde nasil soyleyebiliyorsun marka için yazık sana
Doğrucu Adami
Yazılım geliştirme işi yapıyorum hiç dediğin şeyle karşılaşmadım. Yazılım hatası ararsanız iPhone bakın. Sürekli yama yayınlıyor...
Ahmet
Sallama
hamit
son 4 yıldır Xiaomi kullanan birisiym...Xiaomi için söylediğiniz sözler çok komik....
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.