Mobil

Xiaomi için kötü haber! Bu olay Xiaomi'yi derinden etkileyecek!

Çinli teknoloji devi Xiaomi bir takım sorunlar yaşamaya başladı. Yonga seti üretimi konusunda Xiaomi ağır darbe alacak gibi görünüyor. İşte detaylar.

Xiaomi için kötü haber! Bu olay Xiaomi'yi derinden etkileyecek!

2020'nin ikinci yarısından bu yana, yonga seti kıtlığı ve fiyat artışları, yarı iletken endüstrisinin ana sorunu haline geldi. Yonga seti sıkıntısı nedeniyle fiyat oldukça artmış ve 999 dolar bandı akıllı telefon pazarında bir anda aşılmış ve 1.099 dolar normal karşılanmaya başlanmıştı. Görünüşe göre bu sorundan Çinli teknoloji devi Xiaomi de olumsuz şekilde etkilenmeye başladı.

China Business News'e göre, akıllı telefon pazarı en büyük miktarda yarı iletken yonga seti kullanan pazar. Bu nedenle, cep telefonu yonga setlerinde stok sorunu yaşanıyor. Bu haftanın başlarında Xiaomi, Redmi markası altında Qualcomm Snapdragon 888 ve 870 yonga setlerini barındıran K40 ailesini tanıtmıştı. Ancak bu telefonlar uzun bir süre stok dışı olacak.

Xiaomi Çin Başkanı Lu Weibing, "Bu yıl çiplerin stokları tükendi, büyük bir kıtlık var. Bu yıl stok sıkıntısı olmayacağına söz veremiyoruz." ifadesini kullandı. Bir başka Çinli üretici Realme'nin sözcüsüne göre ise; Qualcomm’un ana çipleri ve küçük malzemeleri, güç kaynağı ve radyofrekans cihazları da dahil olmak üzere stokta yok.

Telefon tedarik zincirindeki kaynaklara göre, Qualcomm’un tüm malzeme teslimat yelpazesi 30 haftadan fazla uzadı. CSR Bluetooth ses yongalarının teslim döngüsü 33 haftadan daha uzun bir süreye ulaştı.

Bu arada Realme, Xiaomi, Huawei, Oppo, vivo ve OnePlus gibi cep telefonu üreticileri de akıllı telefon portföylerini artırıyor. Bu yüzden artan ürün sayısı yonga arzı ve talebi arasındaki dengesizliği de artırıyor.

Şimdilik özellikle de Qualcomm tarafında stok sorununun nasıl çözüleceği bilinmiyor. Stoklardaki kıtlıktan dolayı Çinli üreticilerin yeni telefonları ülkemize geç gelecek gibi görünüyor. Umarız tepe segmentte yaşanan bu stok sorunu en kısa süre çözülür ve fiyatlarda düşüş yaşanır.

Yorumlar
Bu Cinlilere Guvenilmez Kardesim.
Bunlar zenginleştikçe dünyanın başına bela olurlar' rabbim fırsat vermesin
Cevapla
Fikret
Xiaomi gene Fiyat olarak iyi iPhone ve Samsun'a kalırsak biz telefon filan anlamayız biri 15 bin diyeri 25 bin arabamı satiyorlar
Cevapla
hee hee
koç koca çinde bile tükenmiş...hhhhaaaa
Cevapla
Furkan
Huawei türkmenlerin yüzününün algoritmasını okuyup çinli yetkililere haber veren duyurusunu yaptı. Nedense türkiyede kimse bundan bahsetmiyor. Ne huaweisi adamlar türklerden intikam alma peşinde bimzimkilerde öve öve bi hâl yazık
Cevapla
Mehmet
İphone kadar boş bir telefon görmedim huweie ise telefon diyorlar huwei telefon degil ama iphone kadarda boş degil
Cevapla
Yusuf
Huawei telefonun padihdahi ama Google çalışmadığı için almak istemiyorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.