Xiaomi kullanıcılarından özür diledi! İşte nedeni!

Xiaomi, Mi Mix 4 tanıtımında en çok vurguladığı yeni özelliği telefondan kaldırmak zorunda kaldı. İşte nedeni!

Xiaomi kullanıcılarından özür diledi! İşte nedeni!

Akıllı telefon pazarının en önemli aktörlerinden birisi olan Xiaomi, bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde bir etkinlik düzenledi. Bu etkinliğin hiç şüphesiz en önemli cihazı ise Mi Mix 4 isimli modeldi. Donanımsal anlamda oldukça güçlü olan telefon, şimdilik yalnızca Çin’de satışa sunuldu. Modelin global pazara gelmesi beklenmezken, bunun nedeni olarak ise tüm dünyada yaşanan çip krizi ve Xiaomi’nin buna bağlı olarak yürüttüğü politika gösterildi. Ancak yine de neler olup bittiğini öğrenmek için önümüzde uzun bir zaman var diyebiliriz.

Xiaomi kullanıcılarından özür diledi! Flaş özelliği telefondan kaldırdılar!

Demin de ifade ettiğimiz gibi Çin’de satışa çıkan telefona ilgi bir hayli fazlaydı. Zaten ön sipariş sayıları da bunu ortaya koyuyordu ve beklendiği gibi Mi Mix 4, tüketiciler tarafından oldukça sevildi. Ancak Xiaomi’nin Weibo üzerinden yaptığı bir açıklama, kullanıcıların moralini biraz bozmuşa benziyor. Buna göre şirket, yasalara uygun olmadığı gerekçesi ile cihazda yer alan koruma özelliğini devre dışı bırakmak zorunda kaldı.

Etkinlikte de değinilen özelliğe göre cihazın ana kartına yerleştirilmiş olan bir eSIM çipi bulunuyor. Bu çip sayesinde telefon başka birinin eline geçerse ve o kişi kendi SIM kartını telefona takarsa, cihaz kullanıcı onayı istiyor ve böylece yabancı kişilerin telefonu kullanması imkansız hale geliyordu. Ayrıca eSIM sayesinde sürekli olarak ağa bağlı kalan Mi Mix 4, kullanıcının telefonunu bulmasına da yardımcı oluyordu. Hatta Xiaomi CEO’su Lei Jun lansmanda bu özelliğin harika çalıştığını söylemişti ancak görünüşe bakılırsa özellik, Çin yasalarına takıldı.

Şirket Weibo üzerinden yaptığı açıklamada ise kullanıcılarından özür diledi. Yapılan açıklamada geliştirilen güvenlik teknolojisinin mevcut ulusal düzenlemelere uymadığı için telefondan kaldırılacağı belirtildi ve kullanıcılardan içtenlikle özür diliyoruz ifadesi kullanıldı.