Mobil

Xiaomi, Redmi ve POCO neden ayrı markalar olarak geçiyor?

Redmi ve POCO, Xiaomi'nin alt markaları olarak ayrılıyor. Aynı cihazları Xiaomi adı altında da yayınlayabilirler ancak neden böyle bir yol haritası izliyorlar? İşte cevabı.

Xiaomi, Redmi ve POCO neden ayrı markalar olarak geçiyor?

Xiaomi alt markaları Redmi ve POCO, şu anda Xiaomi'den ayrılmış gibi görünseler de hala bağlılar. Redmi ve POCO markaları, Xiaomi şirketi altında cihaz üreten alt markalardı. 2019'da ilk ayrılma kararı Redmi'den geldi. 2020'de de POCO, Xiaomi ile ayrılmaya karar verdi. Bunun belirli nedenleri var.

Xiaomi bünyesinde küçük bir marka olan Redmi ve POCO, her geçen gün daha popüler hale geldi. Büyük markaları tek çatı altında tutmak, yönetimde zorluklara neden olur. Bu yüzden ayrılma kararı mantıklı görünüyor. Bu sayede ayrılan markalar daha kolay yönetilir. Daha sağlam politikalar izlenebilir. Bu açıdan bu markaların ayrılması en mantıklı karar. İşte Xiaomiui.net'e göre bu markaların ayrı sayılmasının sebepleri.

Farklı kitleler, farklı segment cihazlar!

xiaomi

Xiaomi: Bildiğiniz gibi bu üç marka aslında farklı kitlelere hitap ediyor. Xiaomi'nin ana serisi premium ve amiral gemisi cihazları hedefliyor. Xiaomi cihazları Redmi ve POCO cihazlarına göre daha kalitelidir. Alt segment Xiaomi serisi cihaz yok. Xiaomi her zaman bir amiral gemisi cihazı ve “Pro / Ultra” modelini daha iyi pil ve kamera ile piyasaya sürüyor. Daha hafif modellere “Lite” adı veriliyor. Xiaomi serisinin ana hedefi, diğer telefon markaları gibi yılda bir kez amiral gemisi bir seri üretmek.

POCO Serisi: POCO markası ise ucuz giriş seviyesi (C serisi), ucuz orta seviye (X ve M serisi) ve ucuz üst segment (F serisi) cihazları hedefliyor. POCO cihazlarının çoğunlukla Redmi cihazlarının klonları olarak karşımıza çıkıyor. POCO cihazları aslında Redmi'dir. Redmi ekibi tarafından hazırlanmıştır. Bu yüzden Çin'de satılmıyorlar çünkü aynı cihaz Redmi serisinde zaten mevcut. POCO X serisi de Redmi tarafından üretilir ancak Redmi serisinde değildir. POCO serisi cihazlar daha çok mobil oyunculara hitap ediyor. Çoğu POCO cihazı, yüksek ekran yenileme hızına sahip. Ama ucuz olduğu için malzeme kalitesi düşük.

Redmi Serisi: Redmi markasında her seçenek mevcut, oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Tüm kesimlere hitap ediyor. Redmi serisi düşük bütçeli ve düşük segment cihazdır. Ucuz malzemeler ve düşük donanım ile birlikte gelir. Redmi Note serisi, performans orta sınıf cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek ekran yenileme hızı ve orta sınıf donanım ile birlikte geliyor. Kısacası Redmi serisi cihazlar her bütçeye ve her amaca hitap ediyor.

Yorumlar
Serdal
Xiaomi’nin 500 Euro dan pahalı tlf larının pek tutulacağını sanmıyorum!!
Cevapla
Vahit emmü
Abi fiyatlar yüksek olduğu için insanlar yeni cihazlar alamayacak, yeni arabalar Yeni giysiler alamayacak, sürekli gelişen bir teknoloji isteyen yok ama elin Avrupalısi ABD lisi, Çinli Rusu en iyi şeyleri hak ederken bizim vatandaşımız halen elektrik su doğalgaz geçim derdinde oluyor, yani hayal kurmak bile lüks artık, neyse hayırlısı olsun.
Cevapla
Mustafa
O sizin düşünceniz. İnsanlar pekala iphone nun 15K₺ 25K₺ cihazları için sipariş oluşturuyor. Tr de
Alperen
BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH BRUH
Cevapla
Hasan
Bruh
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.