Mobil

Xiaomi, resmen Huawei'den (ç)alıntı yaptı!

Xiaomi'nin, Huawei Mate X benzeri katlanabilir bir telefon modeli için patent aldığı ortaya çıktı.


Xiaomi, dışa doğru katlanan yeni bir katlanabilir akıllı telefon patenti aldı. Cihazın Huawei'nin katlanabilir telefonu Mate X ile neredeyse birebir aynı olduğu görüldü.

Xiaomi, Huawei Mate X benzeri katlanabilir telefonunu patentliyor!

Cuma günü, CNIPA tarafından 2019'un sonlarında sunulan bir akıllı telefon tasarımına ait yeni bir patent yayınlandı. Bu patentin Xiaomi'ye ait bir model olduğu görüldü.

Elbette şu ana kadar akıllı telefonlar için, katlanabilir olanlar ve kapaklı tasarımlar da dahil olmak üzere çeşitli form faktörlerinde bir sürü patent gördük. Ancak yeni bir tasarımın patent alması, mutlaka kitle pazarına geleceği anlamına gelmez.

Bununla birlikte, Xiaomi'nin son patentine hep birlikte bir bakalım;
İlk bakışta, katlanabilir akıllı telefon tasarımı Huawei'nin Mate X katlanabilir akıllı telefonuna oldukça benziyor. LetsGoDigital tarafından hafifçe geliştirilmiş patent çizimleri, dışa katlanan bir ekrana sahip olan, bunun yanında telefonu tutmaya yarayan çubuğa sahip bir cihaz göstermektedir. 

Bu çubuk sadece akıllı telefonu tutmaya yarayan bileşen değil, aynı zamanda cihazın dört kamerasını da barındırıyor. Özel bir selfie kamerası yok, bu nedenle bu kameraların yakın çekimler için de kullanılacak olduğunu söyleyebiliriz.

Mate X'e çok benzer şekilde, kamera “sapının” alt ucunda, telefon katlanmamış konumdayken sağ el için bir kavrama görevi gören bir şarj portu bile var. Menteşenin Mate X'in “Falcon Wing” şahin kanadı gibi bir mekanizma kullanıp kullanmayacağını merak ediyoruz.

Katlandığında, ekran çok küçük çerçevelerle telefonun önünü ve arkasını sarıyor. Açıldığında, ekran büyük bir tablet yüzeyine dönüşerek kamerayı arkaya doğru yöneltiyor. Aksi takdirde, kapatıldığında, daha geniş ekran alanına sahip taraf ana ekran haline gelirdi.

Xiaomi henüz katlanan bir akıllı telefonu piyasaya sürmedi, ancak gördüğümüz patent çizimlerine bakılırsa şirket bunu yapmaya istekli görünüyor. Bakalım Xiaomi, Mate Xs ve Galaxy Fold ile rekabet edebilecek katlanabilir bir telefon piyasaya sürecek mi? Bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar
Mustafa
Bu kadar saçma bir başlık olamaz. Adamlar patent almış sen çalmaktan bahsediyorsun be editör... Gerçi sitenizdeki tüm başlıklar böyle saçma ve abartılı. O yüzden googlebook tan da kaldırıyorum...
Cevapla
çağdaş
En azından ucuz olbali mate xs den 30 bin ne
Cevapla
Tam olmuş
İşte şimdi tam çin malı olmuş :)
Cevapla
Barış
Telefonun tutmayacağı belli zaten insanlar katlanabilir telefonların o fiyata deymiyeceğini anlayıp almıyor alıcak kadar parası olanda xiaomi den mi alır xiaomi nin asıl amacı ucuz telefon üretmek xiaominin neden böyle bir işe girdiği bile tuhaf bir konu ama bu xiaominin artık biz de pahalı telefon sektöründe boy göstericez demesi gibi yorumlanabilir
Cevapla
Çöp yasalar
Bunlar nasıl patent almış hala inanamıyorum huawei den tek farkı marka adı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.