Mobil

Xiaomi resmen Türk malı oluyor!

Çinli teknoloji devi Xiaomi, Türkiye'de telefon üretimine başlayacağını duyurdu. İstanbul/Avcılar'da Xiaomi telefonları çok yakında üretilip satışa sunulacak. Peki, fiyatlar düşecek mi?

Xiaomi resmen Türk malı oluyor!

Teknoloji firmaları Türkiye'ye akın akın gelmeye devam ediyor. Ülkemize yaptıkları yatırımları, üretim tesisleri ile taçlandıran firmalara bugün bir yenisi daha eklendi. Bildiğiniz gibi Xiaomi, ülkemize birçok yatırım yapmıştı. Çinli firma, bu yatırımını İstanbul/Avcılar'daki üretim tesisi ile bir üst seviyeye çıkarıyor.

Xiaomi Türkiye'de telefon üretecek!

Türkiye Gazetesi'nden Ömer Temur'un haberine göre; Xiaomi, Avcılar'da üretim yapmaya başlamak için gün sayıyor. Bu fabrikada ilk etapta Xiaomi ve Redmi imzalı telefonların üretilmesi bekleniyor.

İstanbul/Avcılar Ambarlı Limanı yakınlarında 14.000 metrekarelik kapalı alanda kurulan cep telefonu fabrikasında hem işçi hem de üst düzey olmak üzere 2.000 kişi çalışacak. Bu sayede ülkemizde de yeni bir istihdam kapısı açılmış olacak.

Xiaomi'nin ilk etapta hangi telefonları Türkiye'de üretip satışa sunulacağı bilinmiyor. Muhtemelen Çinli firma ilk olarak orta segment telefonlarını ülkemizde üretecek.

Xiaomi resmen Türk malı oluyor! - Resim : 1

Türkiye'de üretilecek olan telefonların maliyetleri düşeceği için fiyatlarda olası bir indirim söz konusu olabilir. Ancak bunu yaşanacak süreç gösterecek. Şimdilik fiyatların sabit kalacağını ancak gelecekte hatrı sayılır indirimlerin yapılacağını düşünüyoruz.

Xiaomi, Türkiye'ye yatırım yapan tek firma değil. Daha önce OPPO, 50 milyon dolar yatırımla Tuzla’da, Tecno, 25 milyon dolar yatırımla Pendik’te, vivo, 20 milyon dolar yatırımla Anadolu Yakası’nda, Samsung, Sunny ile Esenyurt’ta ve TCL'nin Arçelik ile Çerkezköy’de üretim kararı aldığını belirtelim.

Yorumlar
Yorum
Resmen Türk Malı oluyor nasıl yanlış yönlendirici bir başlık, şirket hisselerini ve karar mekanizmalarını, tüm yapısını herhangi bir Türk şirketine mi devrediyor? Burada üretim tesisi açıyor sadece.
Cevapla
kesinlikle
haberden ziyade reklam gibi olmuş
Dr agon
Eleştirilere bakmayın... Xiaomi cidden büyük bir firma ve Türkiye'de üretim yapacak olması ( montajda olsa) çok güzel ve önemli gelişme... Olaya sadece istihdam ve vergi açısından bakmayalim...Zamanla bir çok yan sektörüyle , büyük bir sektör haline gelecektir,buna emin olun.. Yani bu bir başlangıç
Cevapla
azizpetrus
Attığınız başlığa bi bakar mısınız xiaomi Türk malı mı oluyor sizce. artık hiçbir şey okumaz tıklamaz edeceksiniz. kendinizden soğutuyorsunuz. atın böyle alakasız ve abartı başlıkları bakalım
Cevapla
Osman
harbi ne alakasi var turk maliyla
Faik
Vergilendimeler sonucunda yine de çok fazla bir fark yaratacaığını düşünmüyorum.
Cevapla
şagumi
normalde pahalı değil vergi sağolsun telefon benim 2 maaşım oluyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.