Mobil

Xiaomi yeni modellerinde UTG teknolojisini kullanacak

Xiaomi katlanabilir ekranlı modellerinde UTG teknolojisini kullanma kararı aldı. İşte konu hakkındaki detaylar.


Akıllı telefon pazarının önemli isimlerinden biri olan Xiaomi 2020 yılı içerisinde ilk katlanabilir ekranlı modelini duyurabilir.

Teknoloji gündemini az çok yakından takip edenlerin de bildiği üzere Çinli üreticinin üzerinde çalıştığı katlanabilir ekranlı ilk prototipi bir süre önce su yüzüne çıkmıştı. Elbette bu modelin seri üretime geçip geçmeyeceği henüz kesinleşmiş değil. Lakin Çinli kaynakların belirttiğine göre kesin olan bir şey var. O da Xiaomi’nin gelecekte UTG teknolojisini kullanacak olması.

Xiaomi yeni modellerinde UTG teknolojisini kullanacak

UTG yani ultra ince cam teknolojisi şimdiye kadar yalnızca 1 telefonda kullanıldı. Galaxy Z Flip. Bu teknolojinin Samsung’un katlanabilir ekranlı modelinde hayli verimli bir performans göstermesi, Huawei ve Xiaomi gibi isimlerin ilgisini çekti.

Çinli teknoloji mecralarına göre, hem Huawei, hem de Xiaomi önümüzdeki dönemde geliştirecekleri katlanabilir ekranlı modellerinde bu teknolojiden yararlanacaklar.

Elbette şunu da dip not olarak belirtmemiz gerekiyor. Bu teknoloji normal bildiğimiz camdan çok da dayanıklı değil. Dolayısıyla katlanabilir ekran söz konusu olmadığında ya da Mi Mix Alpha’da olduğu gibi esneyen bir ekran söz konusu değilse Corning Gorilla Glass kullanmak dayanıklılık açısından daha verimli olacaktır.

Tabi ki Corning’in de hayli hazırda katlanabilir ekranlı modeller için yeni bir teknoloji üzerinde çalıştığını anımsatmak gerekiyor. Tabi ki bu teknolojinin ne derece verimli olabileceği şimdilik soru işareti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.