Mobil

iOS 14 tanıtıldı işte özellikleri ve gelen yenilikler!

Apple yeni mobil işletim sistemi iOS 14’ü sonunda tanıttı. İşte iOS 14 özellikleri ve yeni sürümle gelecek olan yenilikler.


Apple’ın bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğü WWDC 2020 bugün itibariyle gerçekleşti. WWDC 2020’de tanıtılan yazılım bazlı ürünlerden en merak edileni şüphesiz iOS 14’tü.

iOS 14 ile ilgili detaylara geçmeden önce WWDC 2020 hakkında ufak bilgiler verelim. Teknoloji gündemini az çok yakından takip edenlerin de bildiği WWDC Apple’ın yazılım tabanlı ürünlerini tanıttığı bir etkinlik. Bu etkinlikte Apple iOS başta olmak üzere iPadOS, WatchOS, tvOS gibi ve MacOS gibi ürünlerini tanıtıyor.

iOS 14 hangi cihazlara geliyor?

Apple’ın yeni tanıttığı iPhone işletim sistemi iOS 14 hemen hemen tüm güncel iPhone modellerine gelecek. Apple iOS 14’ü 2016 yılında satışa sunduğu modellere bile getiriyor.

iOS 14 alacak cihazlar şu şekilde sıralanabilir; iPhone 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, Xs, Xr, Xs Max, 11, 11 Pro ve 11 Pro Max.

iOS 14 özellikleri ve gelen yenilikler

iOS 14 genel itibariyle iOS 13’ten çok farklı olmayacak. Özellikle de eski bir iPhone kullanıcısıysanız, sizin için değişen pek fazla bir şey olmayacak diyebiliriz.

Yeni nesil iPhone modellerinde ise FaceID ve tam ekran bazlı yenilikler mevcut. Apple iOS 14 ile home tuşu olmayan iPhone modellerindeki kullanım kolaylığını üst seviyeye çıkarmış.

Ana ekrandaki uygulamalara ulaşmak artık çok daha kolay. Ayrıca ekranı yukarı kaydırdığınızda açık olan uygulamaları daha rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Daha doğru bir tanımlama ile ekran üzerinde açık olan uygulamaları kapatmak daha kolay hale getirilmiş.

Bunun yanında artık bazı kolay erişim ekranlarını ana ekrana tanımlamak da daha basit olacak. Böylece menü arasında kolay erişim ekranları da konumlandırılabilecek.

Apple Maps yani Haritalar tarafında da önemli yenilikler mevcut lakin bu özelliklerin hiç biri Türkiye'de kullanılabilir olmayacak. O yüzden bizim için bir değeri yok diyebiliriz.

Apple yeni iOS sürümünde iMessege tarafında önemli güncellemelere gitmiş. Hali hazırda WhatsApp’ta yer alan popüler özellikler sonunda iMessage’a gelmiş diyebiliriz.

Artık sohbet gruplarında “@” işareti ile kişiye yönelik mesaj gönderebiliyorsunuz. Ayrıca gönderdiğiniz mesajları geri çekme özelliği de getirildi. Yani gönderdiğiniz bir mesajı karşınızdaki kişi görmeden silmeniz artık mümkün. Bununla birlikte okuduğunuz mesajları da farklı nedenlerden ötürü “okunmadı” olarak işaretlemeniz mümkün hale getirilmiş. Kısacası iMessege kendi kullanıcıları için yeni, WhatsApp kullanıcıları için zaten var olan özellikleri kullanıma sundu diyebiliriz.

Bunların haricinde Podcast tarafında da bazı yenilikler söz konusu. Artık arkadaşlarınızın ne dinlediğini bu uygulama üzerinden görmeniz mümkün olacak. Gerçi Podcast özelliğinin ülkemizde çok da tercih edilmediğini belirtmek gerekiyor.

Gelelim Safari tarafındaki yeniliklere. Apple iOS’teki popüler tarayıcısı için yerleşik bir çeviri özelliğini hayata geçirecek. Bu özelliğin ne derece kullanışlı olduğunu ise zaman gösterecek.

Apple, App Clips isimli yeni bir hizmetini de iOS 14 ile birlikte kullanıma sunacak. Genel itibariyle Apple Pay temeline dayanan bu sistem muhtemelen Türkiye'de kullanıma sunulmayacaktır. 

GÜNCELLENİYOR

Yorumlar
GokTurk
Kedi kapamadigi et’e murdar dermis...Apple demek kalite demek
Cevapla
Ali Kemal
Kendilerini düşük özellikleriyle iyi pazarlıyorlar yoksa düzgün bir yenilik yok! Küçük şeyleri büyütmekte ustalar:) ülkemizdekiler gibi 5 kavanoz bal 100tl ve her kanalda reklam😆
Cevapla
Evzzzz
Güzel olmuş tebrikler
Cevapla
Ersoy
Çöp...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.