Mobil

Xiaomi zor durumda! Çinli şirket para kazanamıyor!

Akıllı telefon pazarında hızla yükselen isimlerden biri olan Xiaomi para kazanmakta büyük sıkıntı yaşıyor. İşte konu hakkındaki detaylar.


Akıllı telefon pazarında muazzam bir rekabet söz konusu. Bu rekabet içerisinde satış payınızı hızlı bir şekilde arttırmak için bazı şeylerden feragat etmeniz gerekiyor. Kar marjı gibi.

Eğer hızlı bir şekilde yükselmek istiyorsanız, satışa çıkardığınız telefonları piyasa ortalamasının altında fiyatlardan satarak müşterilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Elbette böyle bir durumda, kar marjından ödün vermeniz gerekecektir. Dolayısıyla para kazanmanız ve çarkları döndürmeniz de gittikçe zorlaşabilir. Aynı Xiaomi cephesinde yaşananlar gibi.

Xiaomi para kazanamıyor!

Geçtiğimiz gün Strategy Analytics Batı Avrupa’daki akıllı telefon satışlarına ilişkin yeni bir tablo yayınladı. Bu tablo Batı Avrupa’daki satışlardan üreticilerin elde ettikleri kar miktarını ortaya koyuyor.

Dilerseniz bahse konu rapora aşağıdan göz atabilirsiniz.

Raporda da net bir şekilde görüldüğü üzere Apple 2020’nin ilk çeyreğinde sektördeki toplam kar oranının yarısını tek başına kasasına koymuş durumda. Onu yüzde 32 ile Samsung ve yüzde 7 ile Huawei takip ediyor. Bu üçlünün ardından ise yüzde 2 ile Xiaomi ve OnePlus geliyor.

Şimdi bu tabloyu bir kenara bırakıp akıllı telefon satış rakamlarını gözümüzün önüne getirelim. Normal şartlarda Samsung açık ara zirvedeyken onu Huawei takip ediyordu. Apple ise 3. sırada yer alıyordu. Xiaomi’nin 4. sırada kendisine yer bulduğu listede OnePlus ise ilk 5’e bile giremiyor.

Lakin söz konusu satışlardan elde edilen karlar olduğunda tamamen farklı bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu tablonun nedeni Xiaomi’nin düşük kar marjlarıyla telefon satması. Dolayısıyla Apple’ın tek bir telefon satarak elde ettiği karı Xiaomi 100 telefon satsa da elde edemiyor olabilir. Tablo bize bunu gösteriyor.

Hatta öyle ki Xiaomi’den çok daha az telefon satan OnePlus ile Xiaomi’nin kazandığı para totalde aynı.

Muhtemelen Xiaomi kazandığı yüzde 2’lik dilimi de Türkiye gibi absürt fiyatlar uyguladığı pazarlardan kasasına koyuyordur.

Yorumlar
Can
Ailece Xiaomi kullanıcısıyız ve çok memnunuz.Bu siteyle ne zaman karşılaşsam.Xiaomi hakkında negatif haber yapıyor.Yanlı olduğunu düşünüyorum
Cevapla
İbrahim
Satış rakamları ve kâr marjıyla alakalı bu yazı :)
Adamhan
Umarım yayınlarsanız saygılarımla
Cevapla
Adamhan
Bu tamamen yeni yola başlamış bir şirketin belki de talep patlaması yaşıyorsa yatırımlarının olmasından dolayı karı az gözükmesiden kaynaklanamaz mı? O yüzden satış rakamları ve cirolar var ise o zaman daha net karar veremez miyiz? Sizce
Cevapla
Adamhan
Son bir şey daha paylaşmak istiyorum marka konumlandırma ve üretim yatırımları yapıyor olabilirler bu onlar hakkında hemen karar vermemizi gerektirir mi?
Cevapla
Adamhan
Merhaba Tüm yorumları okudum. Tabloya da baktım. Tüm dünyada işletme genel giderleri ile personel giderlerini eklediğinizde bir nakliye maliyeti üzerine bindiğinde sizde bir fabrika %kac kar etmek zorunda bunu belirlediğiniz de grafikteki hangi firmalar zor durumda kalır sizce? Bir fabrika hakkında yorum yapabilmek için kesin bilgiler olmalı mı? Olmamalı mı? Saygılar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.