Mobil

Xiaomi'den rekor gelir açıklaması!

Çinli teknoloji devi Xiaomi geçtiğimiz günlerde 2022 yılının 2. çeyreğinde elde ettiği geliri açıkladı. İşte söz konusu gelirin miktarı.

Xiaomi'den rekor gelir açıklaması!

Çinli teknoloji devi Xiaomi son yıllarda ciddi anlamda bir kitleye erişmiş durumda. Şirket çalışmaları ve piyasaya sürdüğü ürünlerle kendine bit kitle oluşturmuş durumda. Bütçe dostu ve iyi performanslı cihazlar da piyasaya sürmesiyle bilinen şirket şimdi elde ettiği gelir ile de rekor kırdı diyebiliriz.

Raporlama dönemi dahilinde şirket, 70,2 milyar RMB gelir elde etiğini duyurdu. Düzeltilmiş net kârı, elektrikli araçlar ve diğer yeni girişimlere yönelik 611 milyon RMB dahil olmak üzere, 2,1 milyar RMB'ye ulaştı.

Küresel anlamda yaşanan kıtlık problemlerine ve COVID-19'un yeniden etkili olmasına rağmen şirket büyümeye devam ediyor. Canalys'e göre dünya genelinde akıllı telefon sektöründeki satışlar geçen yılın aynı dönemine göre %8,9 ve çeyreğe göre %7,7 oranında azaldı. 

Xiaomi'den rekor gelir açıklaması!

Xiaomi'den rekor gelir açıklaması! - Resim : 1

Ancak Xiaomi'nin uyguladığı global stratejiler işe yaramış olacak ki şirket  çift marka stratejisini geliştirmeye devam ederken, akıllı telefon işinin temelleri muazzam bir dayanıklılık gösterdi.

2022 yılının ikinci çeyreğinde, Xiaomi'nin dünya genelinde akıllı telefon satışları bir önceki çeyreğe göre %1,5 artışla 39,1 milyon adede ulaşırken akıllı telefon satışlarından elde ettiği gelir 42,3 milyar RMB'ye ulaştı. Canalys'e göre Xiaomi, dünya genelindeki akıllı telefon satışlarında yüzde 13,8 pazar payı ile 3. sırada yer aldı ve pazar payı art arda iki çeyrekte arttı.

Diğer taraftan Xiaomi'nin uluslararası marka gücü, dünya genelindeki pazarlarda yerini giderek genişliyor ve sağlamlaşmaya devam ediyor. 2022'nin ikinci çeyreğinde, Xiaomi'nin denizaşırı pazarlardan elde ettiği gelir 34 milyar RMB'ye ulaştı ve toplam gelirin yüzde 48,4'ünü oluşturdu.

Xiaomi, dünya genelinde tanınırlık kazanmaya devam ediyor. Şirket, 2022 Ağustos'ta art arda dördüncü kez Fortune Global 500 listesine girmeye hak kazandı ve 72 sıra yükselerek 266. sıraya yerleşti. Pazardaki yerelleştirme çabalarıyla iş geliştirme potansiyelinden faydalanarak küresel pazar varlığını genişletmesinin Xiaomi açısından muazzam büyüme fırsatlarıyla sonuçlanması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.