Mobil

Xiaomi'nin en büyük rakibi Türkiye'de üretime başlıyor!

Çinli teknoloji devleri Türkiye'de yatırım yapmaya devam ediyor. Xiaomi, Oppo ve TCL'in ardından şimdi de Çinli vivo Türkiye'de telefon üreteceğini açıkladı. İşte detaylar.


Xiaomi, Samsung ve OPPO'nun ardından Türkiye'de yeni bir oyuncunun daha telefon üreteceği ortaya çıktı. Made in Turkey etiketi ile ülkemizde telefon üreten bu dev isimlere şimdi de vivo dahil oluyor. Ülkemize olan yatırımlarını son yıllarda büyüten vivo, önümüzdeki hafta Gebze'deki fabrikasında resmen telefon üretimine başlayacak. Peki, bu yerli üretim fiyatları nasıl etkileyecek?

Türkiye'de üretim yapacak olan firmalardan alınan vergilerde bir takım indirimler yapılmış ve firmalara teşvikler sunulmuştu. Bu yüzden Türkiye'de üretilen telefonların fiyatları yüzde 30-40 oranında daha uyguna satılmaya başladı. Şimdilik üreticiler orta segment telefonlarını ülkemizde üretiyor. Ancak ilerleyen dönemde amiral gemisi modelleri de ülkemizde üretilip, uygun fiyatlar ile müşterilere sunulabilir.

Xiaomi Mobile'ın ezeli rakibi Türkiye'de üretim için kolları sıvadı

Toplamda 25 milyon dolarlık bir yatırım yapan vivo, hem ülkemizde telefon üretecek hem de istihdam sağlayacak. Önümüzdeki haftalarda Made in Turkey etiketli telefonlarını üretmeye başlayacak olan vivo'nun, Mayıs ayının sonlarına doğru bu telefonları satışa sunması bekleniyor.

vivo'nun ilk etapta ülkemizde hangi telefonu üreteceği bilinmiyor. Muhtemelen orta segment bir telefon ile karşımıza çıkacak. Türkiye'ye yabancı firmaların yatırım yapması ülkemiz açısından oldukça olumlu karşılanmalı. Çünkü üretim için yapılan teşvikler sayesinde fiyatlarda da bir rahatlama olacak.

vivo ile birlikte ilk beşte yer alan dünyanın en büyük 4 telefon üretici de ülkemizde üretime başlamış olacak. Şimdi gözler Apple'a çevrilmiş durumda. Eğer iPhone fiyatları bu hızlar artmaya ve Türkiye'de üretilen Android telefon fiyatları düşmeye devam ederse, Apple'ın işi çok ama çok zorlaşabilir.

Yorumlar
Haydar
Android amiral gemisi telefonlar fiyatları yüksek tutması iPhone 12 serisine adam çekiyor resmen. Ne kadar kamera ve uygulama geliştirme gelistirsin android belli bir süre sonra kaşığı, kasmıyor diyen ağır oyunlar oynamiyirdur, iPhone uygulama ve ios sistemi halen tek geciyor. iPad Lara daki m1 işlemci ise şuan rakipsiz
Cevapla
Ayhan Demirezen
Her sayfa değişimde reklam çıkarsa nasıl teknoloji okuyabiliriz.reklam okutmaktan bıkmadınız bir türlü,yeterin artık.
Cevapla
yazık
hani nerde bizim yerli milli firmalar?
Cevapla
💎G@kko💎
Abem sonuçta hepsi Çin malı delmi
Cevapla
Tü&brk
Elazığ şivesi yaparak kelimelerde bilerek yazım hatası yaparak komik mi olduğunu sanıyorsun?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.