Mobil

Xiaomi’nin işletim sistemi arayüzü önemli bir eşiği daha geride bıraktı

Akıllı telefon dünyasının en önemli isimlerinden biri konumunda olan Xiaomi, geliştirdiği MIUI arayüzü sayesinde milyonlarca insanı kendisine hayran bırakıyor.

Xiaomi’nin işletim sistemi arayüzü önemli bir eşiği daha geride bıraktı

Xiaomi'nin telefonları mı yoksa MIUI yazılımı mı daha önce sahneye çıktı, diye sorarsanız cevap MIUI olacaktır. MIUI, ilk olarak 2010 yılında tanıtıldı, yani Mi 1 telefonundan tam bir yıl önce. O zamandan beri MIUI'nin popülerliği artmaya devam etti. 21 Mayıs 2023 tarihi itibariyle, Xiaomi'nin MIUI küresel aylık aktif kullanıcı sayısı 600 milyonu aşmış ve en popüler özel Android arayüzlerinden biri olmuştur. Bu, 500 milyon kullanıcıya ulaştıktan sonraki bir buçuk yıl içinde gözle görülür bir büyüme anlamına gelir.

MIUI, dünya genelinde 180'den fazla ülkede ve bölgede kullanıcılarını sürdürmektedir. 2010 yılında ilk tanıtıldığından beri, bu Android arayüzü 2015 yılında Ağustos ayında 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Üç yıl sonra Xiaomi, küresel aylık aktif kullanıcı sayısını 200 milyonun üzerine çıkardı. Bir yıl sonra, 28 Ekim 2019'da MIUI'nin küresel aylık aktif kullanıcı sayısı 300 milyonu aştı.

Xiaomi’nin işletim sistemi arayüzü önemli bir eşiği daha geride bıraktı

Düzenli bir büyüme göstermeye devam eden aktif kullanıcı sayısı, 2020'nin başlarında 400 milyona ulaştı. Geçen yıl, MIUI'nin aktif kullanıcı sayısı 500 milyonu geçti. En son gelişmeyle birlikte, kullanıcı tabanı şimdi 600 milyonun üzerinde.

Bu yazılım birçok iterasyon geçirdi ve en son sürümü olan MIUI 14, kullanıcıların beğenisine sunuldu. Tarih boyunca, MIUI'nin iOS'tan ilham aldığı bilinmekte ve bu, hala en son sürümde de görülebilmekte. Örneğin, MIUI 14'teki kontrol merkezi, renk düzeni ve parlaklık ve ses için kaydırıcılar açısından iOS'taki kontrol merkezine oldukça benzerlik göstermektedir. Ancak, MIUI aynı zamanda benzersiz özellikler ve hafif bir tasarım da sunar - bu özellikler yalnızca en son sürümde mevcuttur.

Yorumlar
Kenan72
XİAOMİ TAM BİR PİŞMANLIKTİR. YAZDİKLARİNİZ ÖZELLİKLER. SADECE VE SADECE. KENDİ ÜLKELERİNE. ÇİN. DE YANLİZ GEÇERLİ. Mİ 11 LİTE. KULLANİYORUM 2 AYDAN BERİ. MİUİ14. GUNCELLEME ALSİM. HİCBİR OZELLİK YOK TAMBİR REZALET. MADEN TÜM OZELLİKLER ÇİN DE TANLUZ GECERLİ OLUYOR. KAPATİN FABRİKANİZİ SATMAYİN SADECE KENDİ ULKENİZDE SATİN YAZİKLAR OLSUN
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.