Xiaomi'nin yeni amiral gemisi telefonu hakkında ilk bilgiler!

Xiaomi'nin Mi 11 Ultra'dan sonra çıkaracağı yeni amiral gemisi telefonu hakkında ilk bilgiler gelmeye başladı. Telefonda ilginç teknolojiler bulunacak.

Xiaomi'nin yeni amiral gemisi telefonu hakkında ilk bilgiler!

Xiaomi Mi 11 Ultra muhteşem kamerası ve güçlü özellikleri ile herkesin dikkatini çekmeyi başardı. DXOMark sıralamasına göre halen dünyanın en iyi kamerasına sahip telefonu olan Xiaomi Mi 11 Ultra'nın ardından gözler Xiaomi'nin sonraki amiral gemisi telefonuna döndürüldü. İşin açıkçası Mi 11 Ultra o kadar iyi bir telefon ki daha üzerine neler konulabileceği merak konusu.

Ultra Wide Band GPS teknolojisi

Digital Chat Station'a göre Xiaomi Mi 11 Ultra seviyesinde bir telefon daha çıkarmayı planlıyor. Weibo'da yayınlanan gönderiye göre Xiaomi UWB (Ultra-Wide Band, Ultra Geniş Bant) teknolojisini kullanarak GPS konusunda da muhteşem bir telefon ortaya koyacak.

Xiaomi'nin yeni amiral gemisi telefonu hakkında ilk bilgiler! - Resim : 1
Ekran altı kamera teknolojisinde ekranda bir kamera deliği veya çentiği yer almıyor

UWB teknolojisi halihazırda Apple ve Samsung tarafından kullanılıyor. Söz konusu firmaların en son amiral gemileri olan iPhone 12 serisi ve Galaxy S21 serisinde UWB teknolojisi mevcut. Ayrıca eşyaları kaybolmaktan koruyan Apple AirTag ve Samsung SmartTag cihazları da bu teknolojiden yararlanıyor. Eğer söylentiler doğrusya Xiaomi de bunlara benzer bir izleme cihazı çıkarabilir.

Ekran altı selfie kamerası

Xiaomi'nin yeni amiral gemisinde bulunacağı açığa çıkan bir diğer özellik ise selfie kamerası için kullanılacak olan ekran altı kamera teknolojisi. Halihazırda bu teknolojiyi kullanan az sayıda cihazda görüldüğü üzere teknoloji daha tam hazır değil. Çünkü ekranlar şimdilik kamera için en elzem şey olan ışığı oldukça kısıtlıyorlar, yani yeterince şeffaf değiller. Google'ın yeni döner prizmalı teknolojisi belki bu sorunu çözmeyi başarabilir fakat Xiaomi'nin bu teknolojiyi kullanıp kullanmayacağı şimdilik bilinmiyor.

120 Watt kablolu,70 Watt kablosuz şarj

Söz konusu yeni amiral gemisi cihazda daha iyi olmasa da en kötü ihtimalle Mi 11 Ultra'da kullanılan arka kamera diziliminin korunacağı düşünülüyor. Ayrıca Mi 11 Ultra'da kullanılan ikisi de 67 Watt hızındaki kablolu ve kablosuz şarj teknolojilerinden daha iyi olarak yeni amiral gemisinde 120 Watt kablolu şarj ve 70 Watt kablosuz şarj teknolojisi kullanılacak.

Fiyatı Mi 11 Ultra'dan çok daha uygun olabilir

PhoneArena'ya göre ise yeni amiral gemisi telefon Mi 11 Ultra'nın değil de uygun fiyatlı ve oldukça beğenilen Mi 10T serisinin devamı niteliğinde olacak. Eğer bu özellikler ile Mi 10T gibi uygun fiyatlı bir cihaz çıkarabilirse Xiaomi'nin piyasayı kasıp kavuracağını söyleyebiliriz. Bunun kötü yanı ise cihazın Türkiye'ye geç gelmesi olacaktır.