Mobil

Xperia Z4 ve Xperia Z3 arasındaki tasarımsal farklılıklar

Xperia Z3'te Xperia Z4'te geçişte hangi tasarım değişiklikleri yaşandı?

Xperia Z4 ve Xperia Z3 arasındaki tasarımsal farklılıklar

Sony geçtiğimiz günlerde sürpriz bir şekilde Xperia Z4’ü duyurdu. Aynı kategoride yılda iki amiral gemisi akıllı telefon duyuran Sony’nin bu kuralı bu yıl terk edip etmeyeceğini bilmiyoruz zira 2015’in bitmesine hala uzun bir süre var.

Xperia Z4’ün şu an için sadece Japonya’ya özel olduğu belirtiliyor. Son gelen haberlere göre Sony mayıs ayında üst seviye yeni bir akıllı telefon duyurusu daha gerçekleştirecek.

Xperia Z3’ten Z4’e geçişte açıkçası kullanıcıları tatmin etmeyen bir yükseltme gerçekleşti. Tasarım büyük oranda aynı kalırken; İşlemci, ön kamera ve kasayı inceltme noktasında dikkat çeken gelişmeler yaşandı.

Snapdragon 810 işlemcisinde güç alan Xperia Z4, Sony’nin ön kameralardaki zayıf noktasını ortadan kaldırıyor. Sony kullanıcıları Xperia Z4’ün 5.1MP geniş açılı ve optik görüntü dengeleme özelliğine sahip ön kamerasıyla daha hoş selfiler çekebilecek.  Sony ayrıca Xperia Z4’ün kasa kalınlığını 6.9mm seviyesine düşürdü.

Tasarım noktasında her ne kadar OmniBalance anlayış sürdürülse de ufak çaplı değişimler yok değil. İlk olarak Xperia Z3 ve Xperia Z4'ün ön bölümlerine göz atarsak; telefonların hoparlör konumlarında bir değişim söz konusu. Xperia Z4'ün hoparlörleri Xperia Z2'deki gibi en üst ve alt noktalarda yer alıyor. Ayrıca ön kamera ve sensörülerin konumlarında da değişiklik göze çarpıyor. 

Not: Soldaki telefon Xperia Z3, sağdaki telefon Xperia Z4. 

1429772043_1.jpg

Telefonların arka bölümleri neredeyse aynı. Sol üst köşeye yerleştirlen kamera, hemen altında LED flaş ve orta bölümde logolar dikkat çekiyor. 1429772056_2.jpg

Kavisli kenarlar Xperia Z4'te daha belirgin. Sony, Xperia Z4'te ikili pin konnektöre veda ediyor. Açıkçası bu tasarım adına olumlu bir adım olmuş diyebiliriz. 
1429772062_3.jpg

Telefonlar sol kenarında da bir değişimden söz edebiliriz. Güç butonları ve fiziksel kamera tuşları aynı konumlarda ancak Xperia Z4'te bu bölümde microSD kart girişine yer verilmiyor. Xperia Z4'te microSD ve SIM kart girişleri telefonun sağ kenarında yer alan girişe yerleştiriliyor. 1429772067_4.jpg

Xperia Z3 ve Xperia Z4'ün üst kısmında kulaklık girişi ve gürültü önleyici mikrofon yer alıyor. Burada sadece mikrofonların konumları değiştirilmiş. 1429772073_5.jpg

Son olarak telefonların alt kısımlarına göz atacak olursak; Xperia Z3'te bu bölümde herhangi bir giriş bulunuyor. Xperia Z4'te ise açık bırakılan microUSB noktasını görüyoruz. Sony Xperia M4 Aqua ve Xperia Z4 Tablet'te de (su geçirmez olmalarına rağmen) şarj girişini bu defa açık bıraktı. 
1429772081_6.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.