Mobil

Yakında birçok cihazda UFS 2.0 bellek teknolojisini göreceğiz

Mobil cihazlarda yüksek hızlı UFS 2.0 dahili bellek modüllerin kullanımı artacak.


Galaxy S6 ve S6 Edge akıllı telefonların başroldeki özelliklerinden bir olan UFS 2.0 bellek teknolojisi önümüzdeki dönemlerde mobil dünyasında daha da yaygınlaşacak. UFS 2.0 halihazırda kullanılan standart bellekler eMMC 5.0 veya 5.1’e göre çok daha yüksek bir performans ortaya koyuyor. Üstelik yeni bellek teknolojisi düşük güç tüketimiyle de dikkat çekiyor.

Güney Kore menşeli SK Hynix firması 64GB depolamaya sahip UFS 2.0 bellek üretimine başladığını ve bazı akıllı telefon-tablet üreticileriyle görüşmeler halinde olduğunu açıkladı. Bu açıklama eMMC 5.0 ve 5.1 belleklerden neredeyse 1,5 kat ve rastgele okuma testlerinde bir microSD karttan neredeyse 28 kat daha hızlı olan UFS 2.0 bellek teknolojisinin önümüzdeki aylarda ya da yıllarda daha yaygın kullanılacağı anlamına geliyor.

IHS Technology araştırmacıları tarafından yayınlanan rapora göre UFS 2.0 bellek teknolojisinin mobil cihazlardaki kullanımı bu yıl %4 seviyesinde olacak. Bu oran 2017’de %23’e, 2019 yılında ise %49’a yükselecek. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.