Yakında ev asistanı ile Google, Siri veya Alexa olmadan konuşabileceksiniz

Açık kaynaklı akıllı ev platformu Home Assistant, kendi sesli asistanına kavuşuyor.

Yakında ev asistanı ile Google, Siri veya Alexa olmadan konuşabileceksiniz

Kurucusu Paulus Schoutsen, geçen hafta Alexa, Siri ve Google Asistan gibi asistanların sahip olduğu bir buluta bağlanmaya gerek kalmadan akıllı cihazları kontrol eden tüm sesli komutları yerelleştirebilecek yeni bir projeyi duyuran bir blog yazısı paylaştı. Sesli asistanın 2023'te kullanıma sunulması hedefleniyor.

Schoutsen ayrıca, Home Assistant için etkili bir şekilde birinci taraf bulut hizmetleri sağlayan ve aynı zamanda ücretsiz platformun geliştirilmesine katkıda bulunan bir şirket olan Nabu Casa'yı da yönetiyor.

Nabu Casa'nın bir ses asistanı oluşturmak için deneyimli birine ihtiyacı vardı, bu yüzden projeyi yönetmesi için geliştirici Michael Hansen'i görevlendirdi. Hansen, teknolojiyi oluşturmaya çalıştıkları çözüme entegre eden kendi topluluğu tarafından desteklenen bir ses asistanı olan Rhasspy adlı başka bir açık kaynaklı ürünün yaratıcısıydı.

Schoutsen, Nabu Casa'nın yeni sesli asistan için en büyük önceliklerinden birinin birden fazla dille çalışmak olduğunu yazdı. Ev Asistanı uygulamasının kullanıcı arabirimi halihazırda 62 dili destekliyor ve Schoutsen, topluluğun tüm dilleri sesli hale getirme konusunda yardımcı olabileceğini umuyor.

Yakında ev asistanı ile Google, Siri veya Alexa olmadan konuşabileceksiniz

Ev Asistanı ses ürünü, başlangıçta akıllı bir konuşmacının yapmasını beklediğiniz şeyleri yapamayacak. Schoutsen bunu şöyle açıklıyor: "Önümüzdeki işi yönetilebilir kılmak için olası eylemlerin sayısını sınırlayacağız ve akıllı evinizle etkileşimin temellerine odaklanacağız. Web araması, arama yapma veya sesli oyun olmayacak.”

Sesli asistanlar genellikle trivia sorularını yanıtlamak veya maç skorlarını kontrol etmek gibi şeylerde harika olan yerleşik "akıllı" internet bağlantılı işlevlere sahip. Alexa ve Google Asistan, "her şeyi bilen" / "her şeyi yapan" cihazlar olma konusunda özellikle iyi, ancak ihtiyacınız olan tek şey yalnızca bir akıllı ev denetleyicisiyse, bu yetenekler işleri biraz karmaşıklaştırabiliyor Apple'ın Siri'si ev komutları için en kolay ve en hızlı sesli asistan olarak kabul ediliyor, ancak yine de çalışması için internet bağlantısı gerektiriyor, oysa Home Assistant'ın çözümü tamamen yerel olacak.

Sesli asistan ürünleri, geçen ay binlerce çalışanını işten çıkaran Amazon gibi önde gelen şirketler için maliyetli bir kategori haline geldi ve bildirildiğine göre Alexa bölümü en büyük kesintileri yaşadı. Ve Ars Technica’nın da işaret ettiği gibi, Google ve Amazon, ilgili asistanlarının kurulum tabanını hızla artırabilmek için ses donanımlarını maliyet karşılığında sattılar.