Mobil

Yandex'ten harita açıklaması!

Genel Kurmay Başkanlığının dava açacağı haberlerine Yandex'ten açıklama geldi.


Yandex Harita uygulamasında bulunan panoramik görüntülerin bazılarının askeri birliklerin bulunduğu yerleri gösterdiği gerekçesiyle Genelkurmay Başkanlığı'nı harekete geçtiği haberini yayınlamıştık.

Söz konusu haberde, Genelkurmay Başkanlığı, bu görüntüler yüzünden Yandex hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir yazı gönderen Genel Kurmay başkanlığı, izinsiz olarak birinci derecede askeri yasak bölgelerin panoramik görüntülerini yayınladığı gerekçesi ile Yandex firması hakkında yasal işlem yapılmasını istediğini duyurmuştuk.

1348564040_yandex-harita-ipad.png

Bu haberlerle ilgili Yandex'ten basın açıklaması geldi. Bu açıklamayı aşağıda okuyabilirsiniz.

İnternet medyasında, şirketimize ait haritalar.yandex.com.tr adresinde askeri bölgelere ait panoramik görüntüler yayımlanması nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı'nın hakkımızda suç duyurusunda bulunduğu yönünde haberler çıkmıştır. Her ne kadar iş bu haberler hukukçularımızca teyit olunamamışsa da önemle belirtiriz ki, "Panorama" adlı servisimizde yayınlanan görüntülerde askeri bölgelere hiçbir şekilde odaklanmış olmadığımız gibi, söz konusu görüntülerin alımında yasalar çerçevesinde illerin valiliklerine başvurularak "Olur" alınmıştır. Konuya ilişkin olarak Genelkurmay Başkanlığı ile ikili görüşmelerimiz devam etmektedir. Sayın Başkanlığın yaklaşım, görüş ve yönlendirmelerinin büyük bir hassasiyetle dikkate alınacağı ve bu yönde davranılacağı, herhangi bir açıklamayı gerektirmeyecek kadar doğaldır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.