iOS 11.3 yayınlandı!

Apple, merakla beklenen iOS 11.3 güncellemesini yayınladı. Ancak bu güncelleme sadece bir tek modele geldi.

iOS 11.3 yayınlandı!

Cupertinolu teknoloji devi geçtiğimiz günlerde düzenlediği Apple Special Event'te öğrencilere yönelik yeni iPad modelini tanıtmıştı. Apple Pencil desteği ve Apple A10 yonga seti ile gelen yeni iPad için bugün sürpriz bir güncelleme yayınlandı.

Bildiğiniz gibi Apple uzun bir süredir iOS 11.3'ün beta testlerini sürdürüyordu. Ancak Apple Special Event sonrası yayınlanması beklenen iOS 11.3 ertelenmişti. Apple ise sürpriz bir şekilde iOS 11.3 güncellemesini etkinlikten bir gün sonra yayınladı. Yayınladı yayınlamasına ama iOS 11.3 güncellemesi sadece bir cihaz için indirime sunuldu.

iOS 11.3 güncellemesini; iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, 12.9 inç iPad Pro, 2. nesil 12.9 inç iPad Pro, 1. nesil 10.5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad 5. nesil, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2 ve iPod Touch 6. nesil modelleri alacaktı.

iOS 11.3 sadece yeni iPad'e geldi

Ancak Apple iOS 11.3'ü sadece yeni iPad için indirime sundu. Diğer modellere ise bu güncellemenin Cumartesi veya Salı günü gelmesi bekleniyor. Peki, bu güncelleme ile gelecek olan yenilikler neler?

iOS 11.3 yayınlandı! - Resim : 1

iOS 11.3 güncellemesi ile yeni arttırılmış gerçeklik (AR) deneyimi sunulacak. ARKit 1.5 olarak geçecen SDK sayesinde geliştiriciler AR'ın bütün nimetlerinde yararlanabilecek.

Güncelleme ile gelecek bir diğer yenilik iPhone X sahiplerini ilgilendiriyor. iPhone X ile gelen Animoji özelliğine; ejderha, ayı, iskelet ve aslan seçenekleri ekleniyor.

Güncelleme ile iMessage'a da yeni özellikl geliyor. İşletmeler için iMessage olarak duyurulan özellik sayesinde, işletmeler müşterileri ile iMessage üzerinden iletişme geçebilecek.

Performans ve verimlilik seçeneği sisteme eklenecek. Artık kullanıcılar iOS 11.3 ile iPhone'larını bu iki moddan birini seçerek kullanabilecek. Bu seçencek şimdilik sadece iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus sahiplerinde aktif olacak.

Apple Music yakında müzik kliplerine de ev sahipliği yapacak. Kullanıcılar istedikleri tüm müzik kliplerini reklamlarla kesintiye uğramadan seyredebilecek. Ayrıca yeni müzik klibi çalma listeleriyle en yeni videoları, klasikleri ve favori sanatçılarının kliplerini arka arkaya izleyebilecekler.

Apple News şimdi Sizin İçin bölümündeki yeni Video grubu ve geliştirilen En Popüler Yazılar ile, günün en önemli videolarını yakından takip edebilmenizi kolaylaştırıyor.
HomeKit yazılımı kimlik doğrulaması, geliştiricilere var olan aksesuarlara HomeKit desteği eklerken gizliliği ve güvenliği korumak için yeni bir yol sunuyor.

Advanced Mobile Location (AML) desteği sayesinde, AML’nin desteklendiği ülkelerde acil servisleri arayan kullanıcıların konumları otomatik olarak gönderiliyor.

Sağlık uygulamasına ise kayıtlar özelliği geliyor. Örneğin; destekleyen hastahanelerdeki verilerinize Sağlık uygulamasından erişebileceksiniz.

AirPlay 2 özelliği iPhone 5s ve sonrası modellere eklenecek. Bu sayede birden fazla Bluetooth hoparlörde aynı anda müzik çalabileceksiniz.