Mobil

Yenilenen akıllı telefonların satışları 2019'da % 1 azaldı!

Araştırma şirketi Counterpoint Research raporuna göre, yenilenmiş akıllı telefonların satışları 2019'da % 1 azaldı!


Teknolojik verilere dair araştırmaları ile bilinen Counterpoint Research, yayınlamış olduğu bir raporda, yenilenmiş akıllı telefon satışlarının 2019 yılında % 1 azaldığını belirtti.

Yenilenen akıllı telefonların satışları 2019'da % 1 azaldı!

Akıllı telefon pazarı 2019 yılı satışlarında bir düşüş kaydetti ve bu durum yenilenen segmentlerin satış rakamlarını da olumsuz yönde etkiledi. Counterpoint Research'in raporuna göre; üreticiler yıllık bazda % 1'lik bir azalma ile 137 milyon yenilenmiş cihaz (toplam satışların % 9'u) sattı. Avrupa, Çin ve ABD gibi pazarlarda düşüş görülürken Hindistan, Latin Amerika bölgesi ve Afrika'da artış görüldü.

Counterpoint Araştırma Direktörü Jeff Fieldhack, dört yılda yenilenen pazarın tüm takvim yılı boyunca ilk kez düştüğünü açıkladı. Eğilim değişiyor çünkü birçok tüketici ucuz bir akıllı telefon kullanmayı tercih ediyor ve şu anda ABD ve Avrupa gibi kilit pazarlarda çok şey var. Yavaş bir ekonomi ve yenilenenlerin kar elde etmeleri için uygun ekosistem eksikliği gibi faktörler de var.

Bu tür cihazlar hala uygun fiyata premium bir cihaza sahip olabileceğiniz LATAM (Latin Amerika) bölgesi gibi yetersiz pazarlarda tercih edilmektedir. Bununla birlikte, bu tür pazarlardaki büyüme COVID-19 salgını tarafından büyük ölçüde etkilenecektir ve buna göre 2020'de daha fazla düşüş beklememiz yanlış olmaz.

Yenilenmiş akıllı telefonlar genellikle, daha sonra tamir edilen arıza nedeniyle sonunda iade edilen yeni cihazlardır. Kullanılmış bir akıllı telefondan farkı, üreticinin ahizeyi fabrika standartlarında çalışma durumuna döndürmesi ve test etmesinden kaynaklanmaktadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.