Mobil

Yerli operatörler 5G için toplandı!

BTK, üniversiteler ve operatörler 5G teknolojisinin Ar-Ge ve testlerini yapmak üzere 5G Vadisi-Açık Test Sahası Protokolünü imzaladı!


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından ODTÜ, Hacettepe ve Bilkent üniversiteleri ile operatörlerin katılımıyla imzalanan 5G Vadisi - Açık Test Sahası Protokolü ile Türkiye, dünyada 5G teknolojisinin standartlarının belirlenmesine katkı sağlayacak. Bu kapsamda 5G Vadisi'nde, BTK, üniversiteler ve işletmecilerin iş birliğiyle 5G ve ötesi teknolojilerin Ar-Ge, Ür-Ge ve testlerinin yapılacağı bir altyapı kurulması amaçlanıyor. Akademisyenler, araştırmacılar, doktora öğrencileri gibi 5G konusunda teknoloji üreten herkesin faydalanabileceği test sahasında, elektronik haberleşme sektörünün tüm paydaşları için Ar-Ge fırsatlarına olanak sağlanacak.

1504435488_1618866620x410.jpg

Kamu-üniversite-işletmeci-sanayi iş birlikleri bağlamında etkili araştırmalar ve projeler yürütülmesine imkan sağlanacak 5G Vadisi Açık Test Sahası, ekosisteme katma değeri yüksek iş imkanları oluşturacak. Ayrıca 5G Vadisi Açık Test Sahası Projesi ile Ar-Ge çalışmalarının patentlere dönüşmesi, patentlerin uluslararası standart çalışmalarına aktarılması ve bu standartlara dayalı ürünlerin küresel çapta yerli markalar oluşturması için çalışmalar hızla sürüyor.

Konuya ilişkin Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Bu çok önemli bir protokol. Çünkü artık tüketen değil üreten bir Türkiye olmak istiyorsak, standartların belirlenmesinde bizim de söz sahibi olmamız lazım. Bunu en etkili şekilde kullanarak, mühendislerimize bu alanda çalışmalar yaptıracağız. diye konuştu.

1504435502_0309201711384959569062-41.jpg

 Vodafone Türkiye CEO'su Colman Deegan da Vodafone Türkiye olarak, teknolojinin arkasında yatan insan hikayelerinden daha iyisini yapma konusunda aldığımız ilhamla hayatımızı daha akıllı kılacak ve her alanı kapsayan 5G teknolojileriyle ilgili çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. 5G'nin aynı zamanda yerli üretimin desteklenmesi açısından da itici bir güç olacağına inanıyoruz. değerlendirmesinde bulundu. 

1504435719_5475b8e6083cc22acef50c7e946c3a8edfe16351.jpeg

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan ise Ülkemizin hedeflediği hızlı büyüme ve kalkınma hedeflerine ulaşmada teknoloji kullanımındaki artış büyük önem taşıyor. Dolayısıyla ülkenin mobil ve internet iletişim altyapısının bel kemiğini oluşturan bir kurum olarak 5G ekosisteminin yaygınlaşması konusundaki çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz. ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.