Mobil

Yurtdışından gelen telefonlara kayıt yasağı geldi!

15 Haziran 2012 tarihinden itibaren yurtdışından gelen cihazların IMEI kaydı yoluyla çalışır hale getirilmesini yasakladı.

Yurtdışından gelen telefonlara kayıt yasağı geldi!

Mobil cihazlar yurtdışında Türkiye'ye göre daha uygun fiyata sahip. Yurt dışına seyahat eden vatandaşlar yanlarında mutlaka bir mobil cihaz getiriyordu. Bu duruma bakanlığının el atmasıyla yasaklama geldi.

1340000042_cell-phones.jpg

Yurtdışından getirilen telefonların IMEI kaydının yapılmasına harç getirileceği hususu daha öncede duyurulmuştu. Bu konu resmiyet kazanma yolunda hızla ilerliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yayınladığı bir bildiri ile 15 Haziran 2012 tarihinden itibaren yurtdışından gelen cihazların IMEI kaydı yoluyla çalışır hale getirilmesini yasakladı.

İşte konuyla ilgili açıklama:

Konu: Yurt dışından getirilen elektronik kimlik bilgisine sahip cihazların kayıt altına alınmasına ilişkin açıklama

15.06.2012 tarihli ve 28324 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 20 nci maddesi ve Kanunun Yürürlük maddesi uyarınca Maliye Bakanlığı'nca bugünden itibaren yurtdışından getirilen cihazların elektronik kimlik bilgisinin (IMEI) kayıt altına alınması işleminden önce 100 TL harç bedeli yatırılması ve kayıt işlemi sırasında bu belgenin aranması ve harç ödenmeden kayıt işlemi yapılamayacağı hükme bağlanmıştır. Bu kapsamda 15.06.2012 tarihi itibariyle yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemi için başvuruda bulunulmadan önce pasaport sahibi olan kişiler tarafından 100 TL harç bedeli yatırılması ve abone kayıt merkezlerine pasaportun yanı sıra harç ödendiğini gösterir belgenin aslı ile birlikte başvuruda bulunulması gerekmektedir. Abone kayıt merkezleri tarafından yapılan ve Kurumumuzca onaylanan elektronik kimlik bilgisine (IMEI) haiz cihazların kayıt işlemi, Maliye Bakanlığı tarafından harç işleminin yatırılmasına ilişkin Tebliğ yayımlanıncaya kadar durdurulmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.