Mobil

Yurtdışından telefon getirenlere ikinci darbe geldi

Yapılan yeni bir düzenleme ile yurtdışından getirilen telefonlar sadece pasaport kaydının yapıldığı kişiye ait telefon hattında kullanılabilecek.

Geçtiğimiz günlerde bireysel olarak yurtdışından telefon getirebilme süresi 2 yılda bir yerine 3 yılda bire çıkarılmıştı. Yapılan yeni bir düzenleme ile farklı bir adım daha atıldı. Buna göre artık telefonu ancak pasaportuna kayıt eden kişi kullanabilecek.

Yurtdışından gelen telefonları pasaport sahibi kullanabilecek

Daha önceki uygulamada yurtdışından telefon getiren kişi, şartları sağlamak kaydıyla (son 6 ayda yurtdışına çıkmış olmak) başkasının pasaportunu kullanarak kayıt yapabiliyordu. Ancak yapılan yeni düzenleme ile artık bu duruma son veriliyor.

Yani artık yurtdışından telefon getiren kişi bu telefonu ancak kendi pasaportuna kayıt ettirirse yasal olarak kullanabilecek. Resmi gazetede yayımlanan “4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” kapsamında başkasının pasaportuna telefon kaydettirme dönemi sona eriyor.

Yeni düzenleme ile yurtdışından getirilen telefonlar ancak pasaport sahibinin adına kayıtlı hatlarla kullanılabilecek. Bu da yurtdışından telefon getirmenin daha da zorlaşacağı anlamına geliyor. Ya da daha açık ifade ile yurtdışından telefon getirmek anlamsız hale geliyor.

Ancak kanuna baktığımızda bu telefonu satmak istediğimiz zaman ne olacağı konusunda açıklama bulunmuyor. Yani eğer yurtdışından getirilen bir telefonu kendi adımıza kayıtlı bir hat ile kullanmak zorunda isek, 'bu telefonu bir başkasına verdiğimizde ne olacak' sorusu aklımıza geliyor. Ya da kendimiz için aldığımız bir telefonu eşimize ya da çocuğumuza verirsek ne olacak sorusunun da bir yanıtı bulunmuyor.

Yorumlar
İsmail
buna birçok şey söylemek isterdim ama zaten benim anlatacaklarım haberin içerisinde mevcut
Cevapla
cCc
daha ne kadar binecekler vatandaşın sırtına,önceki hükümetlerin hiç biri vatandaşa bu kadar vergi yükü getirmemişti......
Cevapla
Smart
Ya bunca yasak koymak yerine neden bu telefonlardaki astronomik oranda vergiyi azaltmıyorsunuz. Dünyada arabada ve telefonda en yüksek vergiyi biz ödüyoruz. Neden?
Cevapla
Sayokan007
Kaçış yok. Öpecekler.. :-)
Cevapla
Ado
bence çok iyi oldu.
Orhan
Resmen Yasaklar Ülkesi Olmaya bAşladık Çağ atılıyoruz Avrupa ile Yarışıyoruz güya hesapta işte ,
Cevapla
Zxx
qwq sana sormak istiyorum bunca yıldır yurt dışında yaşarım hic biryerde alkolün yasak oldugunu görmedim tıpkı tr deki gibi satmayan mekanlar var ama YASAK nerdeymiş mesela örnek verirsen anlıycam hee buu arada türkiyede belirli bir saatten sonra alkol satışının her yerde yasak oldugunu hatırlatırım
qwq
sen avrupaya bi git bakalım ne yasalar var içki içmek yasak mesela bazı bölgelerde tr nerede yasak
ado
önce ithalat açığı azalmalı.üretim yok kolaymı bu işler .en iyisini yaptılar.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.