Akıllı telefonunuz ile ışıkla boyama yaparak nasıl resim çekebilirsiniz?

Nasıl yapılır serimiz tüm yeni içerikleri ile devam ediyor. Bu serimizde fotoğraf çekmeyi seven kullanıcılar için farklı bir deneyim sunacak.

Akıllı telefonunuz ile ışıkla boyama yaparak nasıl resim çekebilirsiniz?

Başlıkta belirttiğimiz şekilde şaşırtıcı resim çekebilirsiniz. Hepsinden önemlisi, bunu yapmak için yeni nesil bir akıllı telefona veya bunu başarmak için yüksek çözünürlüklü kameralara ihtiyacınız yok. Profesyonel kameralarla yıllardır ortalıkta yapılan bu efektin keyfini mobil teknoloji ile sizde çıkarabilirsiniz. 

Işık boyama nedir?

Bu tekniğin nasıl oluştuğunu bilmeyenler için kısaca havadan gelen ışığa dayalı olarak kameradan algılayabildiğiniz miktarda resim yapmak olarak tanımlayabiliriz. Karanlığın hakim olduğu farklı aydınlatma durumlarında yaygın olarak kullanılan, hareketi temsil etmeye yarayan bir fotoğraf türü denilebilir. Tek ihtiyacınız olan uzun bir pozlama ve hareketin görüntüde temsil edilmesini sağlayacak olan belirgin bir ışık kaynağıdır.

Işıkla boyamanın farklı yolları

Bu fotoğraf modunu akıllı telefonlarında çekmek isteyenler için, bahsedeceğimiz her şeye, süreçten ve sonuçtan zevk alabilecekleri her şeye dikkat etmeleri gerekiyor. Bir cep telefonunda iyi bir sonuç elde etmek istiyorsanız, cep telefonunuzun sunduğu seçenekleri değerlendirmeniz gerekiyor.

Size iyi bir sonuç verecek ışıkların olmadığı karanlık bir yer bulun.

Hareket görüntüyü bozacağından, cep telefonunu yerleştirmek için bir tripod veya sabit bir yer kullanın.

Havada istenen sonucu elde etmemizi sağlayacak bir ışık kaynağı olmalı. Başka bir cep telefonunun el feneri, bir lazer veya diğer ışıklı nesnelerin yanı sıra işaret fişekleri de olabilir. (İşaret Fişekleri tehlikeli olabilir :)

Tüm malzemeye ve doğru yere sahip olduğunuzda, bu olağanüstü sonucu elde etmek için akıllı telefonunuzdaki modu başlatmanız gerekiyor. Sahip olduğunuz modele, işletim sisteminin sürümüne ve hatta özelleştirme katmanına bağlı olarak bazı özellikler değişebilir.

Entegre mod

Bu sonuca ulaşmanın daha kolay ve pratik olarak otomatik olduğu telefonlarda, ışıkla boyama modunu bulabilirsiniz. Huawei, bunu cep telefonlarına en çok uygulayan üreticilerden biridir ve bu nedenle, akıllı telefonunuzun markası buysa, onu bulmanız çok kolaydır. Her durumda, bu adımları kontrol etmenizi ve eğer mevcut değilse, sonucu elde etmek için bir sonraki adıma gitmenizi öneririz:

Akıllı telefonunuz ile ışıkla boyama yaparak nasıl resim çekebilirsiniz? - Resim : 1

  • Mobil kameraya girelim.
  • Fotoğraf seçeneklerine tıklayarak fotoğraf modları arasında gezin.
  • Işıkla boyama moduna dokunuyoruz ve mod aktif hale gelecek.
  • Kullanmak için birkaç adımınız var.

Farklı fotoğraf stilleri arasında değişen şey enstantane hızıdır. Her biri farklı bir ihtiyaca göre uyarlanmıştır. Bir araba kadar hızlı giden unsurlarda sonuca ulaşmak istiyorsak, daha düşük hıza ihtiyacımız olacak. Nesneyi seçtikten sonra, sihrin başlamasına izin vermek için onu doğru konuma yerleştirmek ve yakalama düğmesine dokunmanız yeterli olacaktır.

Uzman Modu

Diğer modun varsayılan olarak dahil olmadığı bazı akıllı telefonlarda, profesyonel fotoğraf modu ile imkanlarınıza başvurmak zorunda kalabilirsiniz. Bu, temel olarak yazılım aracılığıyla uyarlanan akıllı telefonlarda gördüğümüzle aynı olacak, ancak bazı ara adımlar olsa da, bu da ışık boyamanın sunduğu modu ihtiyaçlarımıza göre daha iyi uyarlamamızı sağlayacaktır.

Akıllı telefonunuz ile ışıkla boyama yaparak nasıl resim çekebilirsiniz? - Resim : 2

  • Kamera bölümüne giriyoruz.
  • Profesyonel mod kısmına geliyoruz.
  • Çoğu durumda iyi bir sonuç elde etmek için 10 ila 30 saniye arasında ayarlanabilen süreyi artırmak için pozlamayı ayarlıyoruz. Sonuca bağlı olarak, artırmamız veya azaltmamız gerekecektir.
  • Ayrıca, diğer ışıkların içeri sızmaması için ISO'yu manuel olarak 100'e düşürmenizi öneririz.

Daha sonra ışık boyama efektini elde etmek için yaratıcılığınızı kullanmalısınız, kameranın önünde durmalı ve istenen havadaki ışıklarla harfler, rakamlar veya efektler yapmalısınız. Fotoğraflarınızı benzersiz kılacak birçok yaratıcı yolla birleştirebilirsiniz. Sonucun öne çıkması için farklı renkli ışıklar kullanın.

Bazı İpuçları

Kağıt üzerinde bu nispeten basit görünse de, bu yöntemin pratik ve biraz beceri gerektiriyor. Bunları düşündüğünüzde sonuç karmaşık olabilir. Fotoğraf tekniği ile ortaya çıkan temel problemler, sonucun çok parlak veya çok karanlık görünmesine dayanmaktadır. Buna karşı koymak için yapmanız gereken, lensin maruz kalma hızını istediğiniz sonuca uyarlamaya çalışmaktır. Bunu her an ve belirli bir durumda ayarlamayı deneyebiliriz, ancak lensimizin açıklığının neye ihtiyacı olduğunu bildiğimizde, deneme yapmak ve iyi sonuçlar almak daha kolay olacaktır.

Genellikle acemi olarak yapılan hatalardan bir diğeri de sahnenin bir parçası olarak sessiz kalmanızdır. Görünmek istemiyorsanız, hareketinizin elleriniz kadar sabit olması gerekir, yoksa ortaya çıkabilirsiniz, ayrıca koyu renk giysiler giymeniz, arka planla karıştırılması ve resimlerde görünmemesi adına önemlidir. Kullandığımız nesnenin aydınlatması, karanlık ve ışığın kontrastı ne kadar büyük olursa, bu süreç bizim için o kadar kolay olur.

Ek olarak, ISO'yu minimuma indirmenin kaynağını da aklımızda tutmalıyız, böylece çekimlerimize sürpriz bir şekilde sızan hiçbir ayrıntı olmayacaktır. Elde etmek istediğiniz şekiller, onları durdurduğunuzda her zaman daha kötü olacaktır. Aynı noktadan iki kez geçmek ve yüksek hızda yapmak daha iyidir, böylece pozlama bazı alanlarda iyi bir sonuçla noktalanır.