Nasıl Yapılır

Android cep telefonunuzu yüksek kaliteli bir webcam olarak nasıl kullanabilirsiniz?

Nasıl yapılırı serimizde bu kez Android telefonları webcam şeklinde kullanabilmeyi göstereceğiz. Bu sayede evinizin bir köşesinde duran eski Android telefonunuzu değerlendirmiş olacaksınız.

Android cep telefonunuzu yüksek kaliteli bir webcam olarak nasıl kullanabilirsiniz?

Web kamerası pazarında yüzlerce seçeneğiniz olmasına rağmen, cep telefonlarımızın hem Discord'da görüntülü arama yapmak hem de Twitch'te yayın yapmak için bunu mükemmel bir şekilde yapabildiğini biliyormuydunuz?

Koronavirüs krizinde web kameralarının önemini herkes keşfetmek zorunda kaldı. Sevdiklerimizle ve iş arkadaşlarımızla iletişim kurmanın tek yolu olan Webcam kameralar, sizleri bu toplantılarda bir nevi temsil etmekteydi.

Eğer Webcam kameranız iyi değil ise; Pikselleşmiş yüzler, çok karanlık sahneler, görüntüde olan gürültü ve daha fazlasını sizleri izleyenler için işkenceye dönüştürmekteydi. Bir web kamerası kötü olduğunda, iletişimin akıcı ve hoş olmasını bekleyemezsiniz.

Ve tabii ki almak istediğinizde ya cüzdanlarınızdan o kadar paraları harcamak istemeyecektiniz yada online satış sitelerinin Stokları yoktu. Bu gibi anlarda sizlere göstereceğimiz yol ile telefonlarınızı Webcam olarak kullanabilkeceksiniz.

Android cep telefonunuzu yüksek kaliteli bir webcam olarak nasıl kullanabilirsiniz? - Resim : 1

Bir düşünün, inanılmaz kameralara sahip telefonları ceplerimizde taşımıyor muyuz? 64 Mpx, üçlü sensör, LED flaş, en kaliteli optikler …  Çoğu Webcamlerde olmayan tonlarca teknoloji aslında ceplerimizde duruyordu.

Aşağıda özetlediğimiz bu basit adımlarla, beta sürümünde olan ve kullanımı tamamen ücretsiz olan Camo uygulaması sayesinde Android cep telefonunuzu yüksek çözünürlüklü bir web kamerasına dönüştürebilirsiniz :

  1. Yapmanız gereken ilk şey, Google Play Store'dan Camo uygulamasını yükleyin.
  2. Sistem gereksinimlerine izin vermek için ekrandaki komutları izleyin.
  3. Telefonunuzdan bilgisayarınıza bir USB kablosu bağlayın ve cihazınıza erişim izni verin.

Ardından, tamamlayıcı yazılımı PC'nizde yapılandırmanız ve şu adımları izlemeniz gerekecektir:

  1. Bilgisayarınıza uygun yazılımı indirmek için uygulamadan web sitesini ziyaret edin. (Windows uygulaması)
  2. İndirmek, kurmak ve sistem gereksinimlerine izin vermek için ekrandaki talimatları izleyin.
  3. Şimdi bilgisayarınızda Camo uygulamasını açın ve ardından telefonunuzu USB üzerinden bilgisayara bağlayın.
  4. Kamera ayarlarında, cihazlarda telefonunuzun seçili olduğundan emin olun ve akıllı telefonunuzda Camo'yu açın. Bu adım tamamlandığında, kameranız uygulamada görünecektir.
  5. Sonra bağlantıyı test etmek için herhangi bir Google Meet veya Skype gibi uygulamalarında deneyin.

Bu yapıldıktan sonra artık akıllı telefonunuzu istediğiniz zaman yüksek kaliteli bir web kamerası olarak kullanabilirsiniz.

Elbette, telefonunuzun kamerasını PC'deki Camo uygulamasına ilk kez bağlamayı denediğinizde, Android Sisteminizin Geliştirici Seçeneklerinde USB Hata Ayıklamayı etkinleştirmeniz gerekebilir. Bu yapıldıktan sonra, bilgisayarınız geliştirici modunda bağlanacağınız güvenilir bir bilgisayar olarak kaydedildiğinden artık bir daha izin vermeniz gerekmeyecektir.

İşte bu sunduğumuz yöntem ile, Android akıllı telefonunuzu bir kuruş harcamadan ve piyasadaki tüm web kameralarının sahip olamayacağı çok iyi aydınlatmaya sahip bir Full HD görüntü elde edebilen, kaliteli bir web kamerasına dönüştürme adımlarını sizlerle paylaştık. 

Daha fazla Nasıl yapılır konulu yazılarımız için bizleri takip etmeyi unutmayın. Yorumlar bölümünde düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Yorumlar
Marsh
Merak ediyordum telefonun kamerasını bilgisayarda nasıl kullanacağımı, yayın yapmıyorum ama birgün yaparım belki... Güzel bir içerik olmuş, teşekkürler 🤙
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.