Nasıl Yapılır

Android'de YouTube Koyu Tema aktif hale getirin

Bu yazımızda Android işletim sisteminde YouTube Koyu Tema özelilğinin nasıl aktif hale getirileceğini anlatıyoruz.


YouTube geçtiğimiz aylarda Koyu Tema özelliğini duyurmuş ve bu özellik ilk etapta iOS cihazlarda kullanılmaya başlamıştı. Platform şimdi de bu özelliği Android kullanıcılarının beğenisine sundu.

Android'de YouTube Koyu Tema aktif hale getirin

Geçen mayıs ayından bu yana uzun süredir konuşulan YouTube'un Koyu Tema özelliği, iOS işletim sistemli cihazlarda kullanılabiliyordu. Android kullanıcılarının henüz tanışamadığı bu özellik ise kısa süre önce itibariyle kullanıma sunulmaya başlandı.

Türkiye'de de kullanılıyor

Uygulamaların karanlık modları hem göz sağlığımız hem de cihazlarımızın pil ömürleri için oldukça faydalı oluyor. Twitter ve YouTube platformlarının ardından diğer birçok popüler uygulamanın da karanlık mod seçeneği sunması artık bir standart haline gelmesi gerektiği su götürmez bir gerçek. YouTube'un Koyu Tema adını verdiği bu özellik Türkiye'de de kullanılabiliyor.

Android'de YouTube Koyu Tema nasıl aktif hale getirilir?

Bu yeni özellik Android kullanıcılarına da sunuldu. Kullanmak için ilk olarak uygulamanın güncelliğini kontrol etmeniz gerekiyor. Biz aşağıdaki ekran görüntülerini YouTube'un Android 13.35.51 sürümünden aldık.

  • Android işletim sisteminde YouTube uygulamasını açın
  • Ardından sağ üst köşede bulunan profilinizi gösteren simgeye tıklayın
  • Açılan sayfada Ayarlar'ı seçin
  • Ayarlar sayfasında ise Genel seçeneğine tıklayın
  • Burada Koyu Tema seçeneğini göreceksiniz. Onun yanında tik işaretini aktif hale getirin.

Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde uygulama ağırlıklı olarak koyu renkli bir zemin üzerinde açık renkli yazılar görünen bir tasarıma kavuşuyor. Özellikle göz sağlığı için faydalı olan bu özellik gece kullanımlarında da işe yarıyor.

Öte yandan bu özelliği istediğiniz zaman kapatmanız da mümkün. Yapmanız gereken tek şey uygulamanın ayarlarından Koyu Tema menüsündeki tik işaretini kaldırmanız. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.