Nasıl Yapılır

Huawei P20 Pro'da çentik nasıl kapatılır?

Çinli üreticinin yeni akıllı cep telefonu Huawei P20 Pro'da yer alan çentik bölümünün nasıl kapatılacağını bu yazımızda anlatıyoruz.

Huawei P20 Pro'da çentik nasıl kapatılır?

Son yılların popüler telefon tasarım unsurlarından biri çentikler. Ekranın ön üst kısmında bulunan bu çentiklere kamera, algılayıcı ve bazı sensörler konuluyor. Estetik olarak tasarımı bölen bir konumu olan çentikler günümüzde bir kısmı ülkemizde satılmayan ya da henüz gelmeyen 20'ye yakın akıllı cep telefonunda bulunuyor.

Bu furyayı ilk başlatan akıllı telefon markası ise Essential Phone olmuştu. Ancak teknoloji sektörüne yön veren marka Apple'ın iPhone X modelinde bu teknolojiyi kullanmasıyla bu tasarım anlayışı daha da popüler oldu. Bugünlerde çentik dendiğinde akla Essential Phone değil iPhone X geliyor.

Huawei'nin geçtiğimiz günlerde duyurduğu akıllı cep telefonu P20 Pro'da da bir çentik bulunuyor. Telefonun ekranın üst orta kısmında yer alan ve iPhone X'teki kadar büyük olmayan çentik, ekranın bir bölümünü kapatıyor.

Kamerası çok güçlü bir telefon olan ve bu tarz testler yapan DxO Mark tarafından hazırlanan listede 109 ile en yüksek puanı alan Huawei P20 Pro modelindeki çentiği kaldırmak mümkün. İşte Huawei P20 Pro çentik kapatma yöntemi:

 

Huawei P20 Pro'da çentik nasıl kapatılır?

Bunun için yapmamız gereken ilk şey Ayarlar bölümüne girmek. İkinci adım ise Ekran menüsüne dokunmak. Ekran menüsüne girdiğimizde karşımıza birçok ayar çıkıyor. Bunlar içinde Çentik yazan menüye dokunarak girdiğimizde iseiki seçeneğin olduğunu görüyoruz:

  • Varsayılan: Bu seçenekte çentik standart olarak görünüyor. Telefonu ilk açtığımızda bu seçenek aktif olarak geliyor.
  • Çentiği gizle: Bu seçenek ise çentiği gizlememizi sağlıyor. Eğer bunu aktif hale getirirsek çentik de gizlenmiş oluyor. Çentiği gizlemek istiyorsanız bu seçeneke dokunmaniz yeterli.

Çentiği gizlediğinizde ekranın üst kısımları siyah renge bürünüyor. Çentik kısmı da siyah olduğu için ekranda bu bölüm görünmüyor. Bu sayede çentiği gizlemiş oluyorsunuz. Elbette bu işlemi yaptığınızda çentiğin yüksekliği kadar olan ekran bölümünün siyah renk görünmeye başladığını da belirtelim.

Huawei P20 için de kullanabilirsiniz

Bu yöntemi Huawei'nin P20 modeli için de kullanarak o telefonda da yer alan çentiği kapatabilirsiniz. Yöntem kolay olduğundan istediğiniz zaman çentiği kapatıp istediğiniz zaman açarak farklı bir kullanım deneyimi de yaşayabilirsiniz. 

Yorumlar
M.o
Ama ekran küçülüyor 😁 samsung kadar olamadılar sonsuz ekran çentiksiz çentikmiş 😁🥔
Cevapla
Kardeş Ekran Küçülmüyor
sadece görüntü değişiyor. yanı hepsi olduğu yerde. eskiye alışık olanlar için bir çözüm sadece. ben de alışamadım çentik ekrana. bence mükemmel olmuş.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.