Nasıl Yapılır

iPhone'da internet paylaşımı nasıl yapılır?

iPhone üzerinden nasıl internet paylaşımı yapabileceğinizi adım adım sizlere aktarıyoruz.

iPhone'da internet paylaşımı nasıl yapılır?

Telefonunuzdaki interneti bilgisayar ve diğer telefonlarla paylaştırabilirsiniz. Bu yönteme Tether ya da HotSpot adı veriliyor. Hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda bu yöntemi kullanarak gerektiğinde kendi internet ağınızı kurabilirsiniz. Daha önce anlattığımız Android işletim sisteminde bu işlemi nasıl yaparsınız yazısına ek olarak şimdi de iOS işletimsistemine sahip iPhone telefonlarda bu işlemi nasıl yapabileceğimize göz atıyoruz. 

iPhone cihazlarında internet paylaşım yaparak diğer cihazlarda da özgür bir şekilde internetinizi kullanabilirsiniz. iPhone cihazlarınız ile bu yöntemi kullanarak internetinizi arkadaşlarınızla paylaşabilir veya önemli durumlarda ihtiyaç duyduğunuz zaman yardımınıza yetişecek bir araç olarak kullanabilirsiniz. 

Anlatacağımız yöntem sayesinde sizde iPhone’u modem olarak kullanabileceksiniz. Üstelik bu seçenekler günümüzde hemen her bağlantı yöntemini desteklemektedir. 

İlk olarak Menü > Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası aşamalarını izlemelisiniz. Burada ilk sırada ‘Kişisel Erişim Noktası‘ butonunu göreceksiniz. Bu butonu aktifleştirip, internet paylaşım şeklini seçmeniz, paylaşım için yeterli olacaktır.

İnternet paylaşım şeklinize göre karşıdaki cihaz size rahatlıkla bağlanabilir. İsterseniz ilgili menüden telefonunuza bir şifre de belirleyebilirsiniz. Cihaz adı için ise daha önce kurulum aşamasında telefonunuz için belirlediğiniz isim geçerli olacak.

Peki internet paylaşımı için kaç tür seçeneğimiz mevcut?

Toplamda üç farklı alanda internet paylaşımı yapılabilir. Wi-Fi, Bluetooth ve USB. Wi-Fi, telefonunuzu kablosuz modeme dönüşecektir. Bu şekilde diğer cihazlar kablosuz ağ aratması yaparak telefonunuza kolay bir şekilde bağlanabilirler. 

Bluetooth yöntemi ise sadece Bluetooth özelliği bulunan bilgisayarlar ve iPhonelar ile internet paylaşımı sağlayabilmektedir. Son olarak USB yöntemi mevcut. Bu yöntem yine aynı şekilde sadece veri kablosuyla telefonunuzu bağlayabileceğiniz cihazlar ile internet paylaşımı yapabilirsiniz. 

İnterneti paylaştırırken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle bu yöntemin telefonun pilini hızlıca bitereceğini unutmayın. Ayrıca oluşturacağınız paylaşıma mutlaka bir şifre atayın. Eğer şifre koymazsanız bu paylaşımı başkaları da kullanabilir. Öte yandan bu işlemin haliyle ve doğal olarak data paketinizini de tüketeceğini unutmayın. Acil durumlar ya da geretiği durumlar dışında akıllı telefonunuz üzerinden internet paylaşımını kullanmamaya özen gösterin. Anlatması bizden uygulaması sizden. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.