Nasıl Yapılır

Powerline adaptör nedir? Ne işe yarar?

Evde ya da işyerimizde internet ağını elektrik pizinden taşımaya yarayan Powerline adaptörler pek bilinmeyen elektronik cihazlar. Bu yazımızda Powerline adaptör nedir? Ne işe yarar? sorularının yanıtını veriyoruz.

Powerline adaptör nedir? Ne işe yarar?

İnterneti yada ağınızı taşımak ve bunu yaparken hız kaybı yaşamamak istiyorsunuz. Kullanacağınız ilk yöntem ethernet kablosu ile taşımak olur. Ancak kablo ile ağ ya da interneti taşımak her zaman mümkün olmayabilir. Düşünün evin salonundan arka odaya giden bir kablo pek hoş görünmeyeceği gibi pratik de olmayacaktır. İşte bu gibi durumlar için elektrik hattı üzerinden çalışan ve Powerline adaptör ismi verilen cihazlar kullanılır.

Powerline adaptör nedir? Ne işe yarar?

Powerline adaptör cihazları adından da anlaşılacağı üzere bir modem ya da benzeri ürünlerin güç adaptörlerine benzeyen teknolojik cihazlardır. Elektrik prizine takılarak çalışan Powerline adaptörlerinin üzerinde en az 1 adet ethernet bağlantısı bulunur. Bu cihazlar tek başlarına kullanılamazlar. İnterneti ya da ağınızı taşımak için en az 2 adet Powerline cihaza ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden genelde Powerline ürünler ikili paket halinde satılır. İkiden daha fazla adaptör kullanarak ağınızı hattınızın farklı noktalarına da taşıyabilirsiniz. BazıPowerline adaptörlerin üzerinde ek olarak bir de priz yuvası bulunur. Bu yuva takıldığı prizi kapattığı için ek kullanım sağlamak amacıyla konur. Ancak her Powerline adaptör bu teknolojiyi sunmaz. 

Powerline adaptör nedir? Ne işe yarar? - Resim : 1

Powerline adaptör nasıl kullanılır?

Bu ürünleri kullanmak için özel bir kurulum ya da sürücü ihtiyacı yoktur. Tak çalıştır ürünler olan Powerline adaptörler, kutudan çıkarıp doğrudan bir prize takılabilir. Prize taktıktan sonra adaptöre taşımak istediğiniz ethernet bağlantısını takmak gerekir. Ardından ikinci adaptörü taşımak istediğiniz yerdeki prize takmalısınız. İkinci adaptörü de bağladıktan sonra bu Powerline adaptöre takacağınız bir ethernet kablosu ile ağınızı ya da internetinizi taşıma işlemini tamamlamış oluyorsunuz. İkinci adaptörün ucuna takacağınız bir router ya da erişim noktası cihazı ile kablolu ya da kablosuz bir ağ da kurabilirsiniz. Böyle bir şey yapmak istemezseniz sadece bilgisayarınızı bu kabloya bağlayarak da kullanabilirsiniz. Tercih size kalmış.

Eğer Powerline adaptöre taktığınız ethernet kablosu aynı zamanda internet bağlantısına da sahipse onu da taşımış olursunuz. Eğer değilse sadece ağınızı kablolu olarak taşımış olursunuz.

Powerline adaptör nedir? Ne işe yarar? - Resim : 2

Powerline adaptörlerin hızı nasıldır?

Bu ürünler hız kapasiteleri de belli olarak piyasaya sürülür. Yani adaptörü satın alırken üzerinde yazan 300 Mbps yada 500 Mbps gibi rakamlara dikkat etmek gerekir. Haliyle ve doğal olarak hız rakamı artıkça Powerline adaptörün fiyatı da biraz artar.

Powerline adaptörlerin etki mesafesi nedir?

Teknik verilere göre bakacak olursak standart bir Powerline adaptör 300 metreye kadar verimli çalışabilir. Yani bahçeli bir evde iki bina arasında bile Powerline adaptör kullanılabilir. Ancak bu kadar uzun mesafe sinyali ciddi anlamda azaltacağı için şartları çok fazla zorlamayı öneririz.

Powerline adaptörü bağladım ama komşum da hattımı kullanabir mi?

Öncelikle bu ürünlerin aynı şebeke içindeki kapalı devrelerde kullanıldığını belirtelim. Yani evinizdeki prize taktığınız bir adaptör aynı binadaki bir başka evde (elektrik şebekesi aynı olmayacağı için) kullanılamaz. Ayrıca birçok Powerline adaptörünün ikili olarak şifreleme teknolojisi vardır ve bir başka cihaz araya girip bu bilgileri alamaz.

Powerline adaptör nedir? Ne işe yarar? - Resim : 3

Olası Powerline adaptör senaryoları nelerdir?

Powerline adaptörler birçok farklı durum için kullanılabilir. İşte bunlardan birkaçı:

  • Evde internetim arka odada salona taşımak istiyorum ama kablo kullanmak istemiyorum.
  • Evde internetim salonda ama arka odadaki bilgisayarımda oyun oynamak istiyorum ve hıza ihtiyacım var.
  • Salondaki internetimi mutfakta da kablolu olarak kullanmak istiyorum.
  • İşyerindeki lokal ağımda yer alan yazıcıyı kablolu olarak internete bağlamak istiyorum. Fakat yazıcının olduğu odada kablo bağlantısı yok.
  • Bahçeli bir evde oturuyorum ve 50 metre mesafedeki bahçe kapısına kablolu bir ağ kamerası takmak istiyorum. Ama kapıya kablo çekmek istemiyorum.

Ülkemizde çok bilinmese de Powerline adaptörler çok işe yarayan ve kullanışlı teknolojik cihazlardır. Siz de bu ürünleri kullanarak ev ya da işyerinizde ağınızı ya da internetinizi elektrik hattı üzerinden taşıyabilirsiniz. 

Yorumlar
volkan mutlu
bununla uğraşacağınıza alın bir tane kablosuz wifi menzil genişletici bitsin, ev için çok kullanışlı değil bence extender daha iyi ve hızlı olur ha kablosuz kamera ağı kurmak ve extenderin mesafesinden daha fazla olacağı için kullanmak uygun olur ama ev içi için extender daha mantıklı bence.
Cevapla
DeadZone
Kablosuz extender bir çok çevre sinyallere ve bina yapısının yoğunluğuna oranla bir çok etkenden hız kaybeder. Ayrıca aynı kanalda çoklu kullanıcı olduğunda tamamen kullanımı sıkıntılı. Buna karşın eğer 1GB' lik Powerline adaptörü kullanıyorsanız hiç bir sorun yaşamazssınız. Önemli bir husus daha var. Özellikle powerline adaptörlerini pirizli modellerini alın. Powerline adaptörünü üçlü prize takarsanız, üçlü piriz kalitesiyle alakalı ve/veya içerisinde surge protection var ise hızı çok düşecektir. O yüzden Powerline adaptörünü direk duvardaki prize takın ve piriz çoklayıcısını da Powerline adaptörüne takın. Ben bizzat denedim. Wireless extender aldım hem de özellikle çok kakliteli beamforming özelliği olan cihazda bile streaming cihazı çok ciddi takılıyordu. Powerline adaptörü olayı çözdü.
Cem
Wifi sinyallerinin zararlarından korunmak ve hız kaybı yaşamamak amacıyla yaklaşık 5 yıldır kullanıyorum ve çok memnunum.
sen
sen ne anlarsın
mahmut
cahil herif extender ile kablosuz bağlantı hızına ulaşabiliyormusun
Erdem
kardeşim demişin router kullan diye de router modemdeki wifi sinyallerinin gücünü arttıran bir alet yani bir yere wifi halkaları kolon, duvar vs nedenlerle ulaşmıyorsa router de işe yaramaz çünkü routerin sağlayacağı wifi dalgalarıda kolon, duvar vs. ' den geçemeyecek. powerline sisteminin mantığını tam olarak bilmiyorum fakat routerden kat be kat daha iyi olduğunu biliyorum.
Ali
Bilgilendirici ve güzel bir yazı olmuş.
Cevapla
Misafir
evet güzel bir yazı..fakat bir sure once kullanmistim ve malesef mevcut internetimin sadece üçte biri kadar ancak mb veriyordu. 2-3 gun kullandim. baktim olacak gibi degil geri verip parasini aldim.
Salih
Size kesinlikte katılmaktayım.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.