Nasıl Yapılır

Suya düşen telefonunuzu kurtaracak önemli adımlar neler?

Suya düşen telefonu kurtarmak için ne yapmalı? İşte adım adım yapılması gerekenler;


Uzmanlar, sıvı ile temas eden telefonları hayata döndürmek için kullanıcıların yapması ve yapmaması gerekenleri adım adım aktarıyor. İşte yapılması ve yapılmaması gerekenler;

Suya düşen telefonunuzu kurtaracak önemli adımlar neler?

Bilindiği üzere telefonları suya düşürmek sıkça karşılaşılan bir sorun. Telefonların sıvı ile teması olduğunda bilinçsizce yapılan ilk işlemler, telefonunuzda telafisi olmayan ciddi hasarlara neden oluyor. 

Suya düşürdüğünüz telefonun içinde çok önemli mailleriniz, birbirinden değerli anılarınız ve fotoğraflarınız yer alıyor ve bunları kurtarmak istiyorsanız dikkat!

Kullanıcıların içgüdüsel olarak paniğe kapılıp birçok hata yaptığını aktaran uzmanlar, sıvı ile temas eden telefonları hayata döndürmek için kullanıcıların yapması ve yapmaması gerekenleri adımlar halinde aktarıyor. Dilerseniz sözü hiç uzatmadan bu adımların neler olduğuna hep birlikte göz atalım. İşte o adımlar;

Telefonunuz sıvı ile temas ettiğinde yapmanız gerekenler

  1. Telefonunuzu bir an önce sudan çıkarmaya bakın.
  2. Telefonunuzu hemen kapatın ve kesinlikle açmayın.
  3. Bataryayı, SD kartı ve SIM kartınızı acilen çıkarın.
  4. Telefonunuzu havlu ile kurutun. Ardından telefonunuzu pirinç dolu bir kabın içine koyarak 24 saat boyunca burada tutun. Pirinç telefonunuz içinde kalan su ve nemi emecektir.

Telefonunuz sıvı ile temas ettiğinde bunları kesinlikle yapmayın

  1. Telefonunuzu açmaya çalışmayın.
  2. Telefonunuzu pirinç dolu kaseye koymayın.
  3. Telefonunuzu kedi kumu içine ya da silika jel içine koymayın.
    (Bu doğrultuda tavsiyeler var, ancak bu çözümler sadece geçicidir ve telefonunuzu nihai arızalardan kurtarmaz.)
  4. Telefonunuzu kesinlikle saç kurutma makinası vb. cihazlar ile kurutmaya çalışmayın.

Sonuç olarak bu anlamda yapılan çalışmalar, telefonunuzu sadece hava ile kendi kendine kurumaya ayarlamanın daha fazla su çıkardığını ve daha doğru bir yöntem olduğunu gösteriyor.

Yorumlar
67
Herkese merhaba, cep telefonu tamir bakım alanında 19 senesini doldurmuş bir tecrübeyle sıvı temaslı telefonlar hakkında bir tavsiyede bulanmak isterim. Sıvı teması görmüş telefonlara tek ve yegane çözüm şudur, 1. Asla açma kapatma tuluna basmamalı! (kısa devre yaptırır) 2. Sıvı görmüş telefonunuzu bir havluya rulo biçiminde sarın, 3. Rulo biçiminde sarılmış havluyu iki baştan ya bir bağcıkla bağlayın, ya da havluyu bir çorabın içine sokun, (bunun sebebi az sonra yapılacak işlemde telefon zarar görmemesi içindir.) 4. Çamaşır makinası 1000 devirde SIKMA ayarına getirilip havluya sarılı cep telefonu makinaya bırakın, 5. Çamaşır makinası 1000 devirde en az 2 kez çalıştırın. 6. İşlem bittiğinde cep telefonunuzu 2 - 3 saat kadar havalandırın. Sonuç %99.9 dur.
Cevapla
Bir insan
Havluyu telefon içindeyken mi çorbaya sokuyoruz
Soner
Teknik servis olarak söylüyorum pirinç sadece tuzluktaki nemi alır telefonun içindeki suyu kurutmaz.. Eğer telefonunuza sıvı girdiyse en kısa zamanda teknik servise gidin ve cihazınızı söktürün temizletin..
Cevapla
Manas
Hem pirinç dolu kaseye koyun demişsiniz hemde arkasından koymayın demişsiniz. Kopyala yapıştır mantığıyla mi haber yapıyorsunuz merak ettim?
Cevapla
Mesut Emre
İyi okusan anlarsın pirinç dolu kaba koyun diyor yani büyük ve dolu bı kaptan bahsediliyor diğer yandan da kaaseden bahsediyor ve kaaseye koymayın diyor bence sen dikkatli okumuyorsun kardeş kusura bakma kopyala yapıştır falan yok dikkatli bakarsan...
Huawei
Telefonun kapağı ve bataryasını cikaramiyorsak ne yapmalıyız.Kurumaya bırakmak çözüm mü?!!!!
Cevapla
,,,
Sen n batarya çıkmayan cihazlardan bahset,,, bir daha asla ips kod olmayan cihaz kullanmam
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.