Nasıl Yapılır

Telefon ile harika fotoğraflar çekmek işte bu kadar basit!

Telefonunuz ister İPhone ister Android olsun bu ipuçları ve ufak dokunuşlar ile harika fotoğraflar çekmek çok kolay olacak.. 4 mevsim güzel fotoğraflar için makalemize bir göz atın.


Akıllı telefonlardaki kamera sayısına artık yetişemiyoruz. Çok değil 3 - 4 sene öncesine kadar telefonlarda 1 adet arka 1 adet ön kamere yer alırken güncel pazara sunulan telefonları incelediğimizde 5 arka sensör ve 1 ön kamera ile geldiklerini görüyoruz.

Markalar artık daha çok kameralı telefonları piyasaya sürmek için kıyasıya yarış içerisindeler. Tabi haliyle bu yarıştan da profesyonel kameralara yakın fotoğraf ve video kalitesi sunan akıllı telefonları kullanan tüketiciler karlı çıkıyor.

Şimdi ister kırsala çıkın, ister dağların derinliklerine dalın telefonunuz ile harika fotoğrafları nasıl çekeceğinize biz göz atalım.

Bazı ipuçları birden fazla lens seçeneğine sahip son telefonlar için olsa da genel itibari ile bütün telefonlarda aynı sonucu alabilirsiniz.

1.Telefon Kamera Ayarlarını Sıfırlama

Telefonunuz muhtemelen varsayılan ayarlarda iken otomatik modda resim çekiyor bu sizin işinize yarıyor olabilir ama bir tık yükseltelim.

Telefonunuzun kamera ayarlarını kontrol edin ve profesyonel moda geçin. Bu size çekim öncesi odak noktası belirleme, deklanşör hızı, zaman ve beyaz ışık dengesi ayarlarını kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Manzaralarda beyaz dengesini değiştirmek çok önemlidir. Bu da sizin parlak bir gökyüzünde bazı önemli noktaları tonlayabilmenizi ve ön plandaki gölgelerle oynayabilmenizi sağlar. Sonuç olarak size daha kaliteli görsel sağlayacaktır.

2.Erken Kalkın veya Geç Saatlere Kadar Dışarda Kalın

Fotoğraf çekiminde günün saati her şeydir. Çünkü güneş en tepeden geçerken aydınlatma tamamen değişir. En iyi ışığı yakalamak için günün en iyi zamanı ya gün doğumu yada gün batımıdır. Gün ortası çekim yapmak için en kötü zamandır.

3.Hava Durumuna Dikkat Edin

Hava durumu açık hava fotoğrafçılığında büyük bir rol oynar. Farklı hava koşulları sahnenizi değiştirecek aydınlatmanızı ve renklerinizi değiştirecektir. ama kötü havanın kötü fotoğraf anlamında geldiğini düşünmeyin.

Kapalı havalarda genelde bulut dokusunun rahatsız etmediği ilginç bir ışığın olmadığı sahnenin kontrastının olmadığı o düz gri gökyüzüdür.

4.Geniş ve Yakınlaştırma Lenslerinizi Kullanın

Telefonunuzda geniş açı modunu açın şimdi deneme zamanı geldi. Geniş modda çekeceğiniz resimler daha tek görüntüde çok fazla sahne yakaladığı için çok güzel resimler yakalayabilirsiniz. Yine çekim esnasında zoomlarınızı kullanarak her hangi bir noktaya odaklanabilirsiniz. Kaya oluşumlarına manzaradaki desenlere olağandışı şekillere odaklanın.

Bir kahve yapın ve arkanıza yaslanın. Çekim yaptığınız harika fotoğraflar üzerinde dilediğiniz gibi oynayın. Farklı filtreleri deneyin koyulaştırın renkleri açın odaklanın farklı efektleri üst üste ekleyin paylaşın. Bir görüntüyü düzenlemenin doğru veya yanlış yolu yoktur bu tamamen sizin hayal ürününüz. Hayallerinizle varsınız.

Yorumlar
Hüsnüye ecevit
Çok güzel
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.