Xiaomi telefonunuzda bu ipucu ile daha fazla alan elde edebilirsiniz!

Xiaomi akıllı telefon kullanıcıları için yeni bir "Nasıl yapılır?" makale serimizle karşınızdayız. Eğer Xiaomi markalı cep telefonu kullanıyorsanız bu ipucu sayesinde gereksiz tüm dosyaları silebilirsiniz. İşte detaylar.

Xiaomi telefonunuzda bu ipucu ile daha fazla alan elde edebilirsiniz!

Xiaomi akıllı telefonlar tamamen gereksiz bazı dosyalar oluşturur. Gereksiz derecede yer kaplayan bu dosyaları alt edebileceğiniz bir ipucu ile karşınızdayız. Genel olarak, Xiaomi, Redmi veya POCO telefon kullanıyorsanız bu yöntemle cihazınızı rahatlatabilirsiniz.

Xiaomi siilinen her dosyayı depolamaya devam ediyor

Galeri uygulamasının çöp kutusunu boşaltmanın sandığınız gibi o verileri sildiğini düşünmeyin. Zira galerinizden bir video veya fotoğraf sildiğinizde bu öğe silinenler adlı yere taşınıyor. Burada 30 gün duran öğeleri sildiğinizde telefonunuzun hafızasından tam anlamı ile silmemiş oluyorsunuz. Bu yöntemle gerçek silinen dosyaları tamamen kaldırabilirsiniz.

Xiaomi telefonlarda kullanacağınız bu ipucu sizi rahatlatacak!

MIUI Galerisinden bir öğeyi sildiğimizde, sistem ne yazık ki dahili bellekte yer kaplayan belirli artık dosyalar saklamaya devam ediyor. Ne kadar çok fotoğraf veya video silerseniz silin zamanla depolama alanının bir kısmını kaplayan çokça dosya oluşuyor.

Neyse ki, bu artık dosyaları silmek son derece kolay. Bu işlevi ayda bir veya iki ayda bir yapmanızı öneriyoruz. İşte adımlar;

  • Dosya Yöneticisi uygulamasını açın
  • İçeri girdikten sonra, Dahili depolama > Android > data > com.miui.gallery yolunu bulun.
    • Bundan sonra Files klasörüne ve ardından galeri_disk_cache'e  girmelisiniz.

    İçeri girdikten sonra burada oluşturulmuş klasörleri silmemiz gerekiyor. Genellikle bunlar Full_size , Remote_data ve Small_size şeklinde olmakta. Bu klasörlerin her biri, sisteminize zarar verme korkusu olmadan silebileceğiniz önemsiz dosyaları içeriyor

İşlemler bu kadar basit. Dosyaları sildiğinizde depolama alanınızın biraz daha açıldığını görebilirsiniz.