2022’nin en çok satış yapan otomobil markası daha yıl bitmeden belli oldu

Kasım ayının geride kalmasıyla birlikte Ocak-Kasım ayları arasında gerçekleşen otomobil satışları belli oldu. Sonuçların bu saatten sonra değişmesi ise bir hayli zor.

2022’nin en çok satış yapan otomobil markası daha yıl bitmeden belli oldu

Otomobil sektörü son zamanlarda oldukça sıkıntılı zamanlardan geçiyor. Bir taraftan kur ve maliyet kaynaklı fiyat artışları yaşanırken, diğer taraftan ise sıfır otomobil temini konusunda sıkıntıların yaşandığı biliniyor. Özellikle sıfır otomobillerdeki ÖTV sorununun çözülebilmesi için umutların bağlandığı matrah düzenlemesinin etkisi de sınırlı kalınca, sıfır otomobil satışlarının iyice yavaşladığını söyleyebiliriz.

Öte yandan Kasım ayının geride kalmasıyla birlikte araç satışları konusunda en güncel verilerin paylaşıldığını da belirtelim. Paylaşılan verilere baktığımız zaman, 1 Ocak30 Kasım 2022 dönemlerini kapsayan periyotta en çok satış yapan marka 83.714 adetle Fiat oldu. İkinci sırayı 70.014 adetle Renault alırken, listenin üçüncü sırasına ise 44.730 adetle Volkswagen yerleşti.

2022’nin en çok satış yapan otomobil markası daha yıl bitmeden belli oldu

Model sıralamasına baktığımız zamanda listenin zirvesinde 59.662 adetle Egea Sedan’ın olduğunu görüyoruz. İkinci sıradaki Clio HB’nin 31.802 adet sattığı düşünüldüğünde ne markalar ne de modeller sıralamasında ilk iki ismin Aralık ayında değişmesi pek mümkün görünmüyor. Buradan hareketle 2022 yılının genelinde en çok satan markanın Fiat, en çok satılan modelin ise Fiat Egea Sedan olduğunu şimdiden söyleyebiliriz.

Modeller sıralamasında üçüncü sırasında ise Toyota Corolla’nın olması, markalar sıralamasının burada bozulduğunu gösteriyor. Yıl başından 30 Kasım’a kadar satılan Toyota Corolla sayısı ise 26.972 adet olarak gerçekleşti.