Otomobil

Tesla sonunda ilk üretimi olan Semi'yi teslim etti

CEO Elon Musk’ın Tesla'nın elektrikli çekici treyleri olan Semi'sini resmen tanıtmasından beş yıl sonra, şirket ilk resmi üretim aracını Perşembe günü Tesla'nın Nevada Gigafactory'sinde düzenlenen "Semi Teslimat Etkinliği" sırasında Pepsi'ye teslim etti.

Tesla sonunda ilk üretimi olan Semi'yi teslim etti

İlk olarak 2017'de tanıtılan Tesla Semi, başlangıçta 300 ve 500 millik versiyonlar için sırasıyla 150.000 dolar ve 180.000 dolar olarak perakende satış yapacaktı. Bu fiyatlar, standart bir dizel taksinin çalıştırdığı 60 bin dolardan çok daha yüksek, ancak Tesla, araçlarının %20 daha verimli çalışabileceğini ve Semi'nin milyon millik ömrü boyunca 250.000 dolara kadar tasarruf sağlayabileceğini tahmin ediyor.

Musk, aracın açılışında her teçhizatın "mermi gibi tasarlandığını" ve aracın devasa bir 1 MW'lık pil takımıyla geleceğini söyledi.

Tesla sonunda ilk üretimi olan Semi'yi teslim etti

Bu araçların bir seferde 80.000 pound'a kadar çekme ve sadece 30 dakikalık %80’e kadar şarj olma süresi göz önüne alındığında etkileyici olan 20 saniyelik bir 0-60 sunduğu bildiriliyor. Semi ayrıca Gelişmiş Otopilot yeteneklerinin yanı sıra çakı azaltma sistemleri, kör nokta sensörleri ve filo yönetimi için veri kaydı ile donatılmış.

Musk, rezervasyonların 2017'de açıldığı sırada, teslimatların iki kısa yıl sonra, 2019'da başlayacağını söylemişti. Tesla, COVID'in getirdiği üretim gecikmelerini ve tedarik zinciri sorunlarını gerekçe göstererek, Nisan 2020'ye kadar bu teslimat tarihini resmi olarak 2021'e erteledi. Ancak bundan sadece iki ay sonra, Mayıs 2020'de Musk şirket çapında bir e-posta gönderdi: "Tesla Semi'yi seri üretime geçirmenin zamanı geldi”. Ayrıca aynı e-postada, üretimin Tesla'nın Nevada Gigafactory'de gerçekleşeceği de doğrulandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.