6 Otomotiv devi benzinli otomobil üretimini durduruyor!

Büyük otomobil üreticilerinden bazıları dünya çapında fosil yakıtlı otomobil üretimini sonlandıracağını açıkladı. İşte o markalar!

6 Otomotiv devi benzinli otomobil üretimini durduruyor!

İklim Değişikliği Zirvesi 'ulaşım' başlıklı konu ile toplandı. 6 otomobil devi, fosil yakıtlı araç üretimini sonlandırma taahhüdüne imza attı. 31 Ekim'de başlayan ve 12 Kasım'a kadar sürecek olan 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, Birleşik Krallık'ın Glasgow kentinde düzenleniyor. Konferansın ana başlıklarından biri elbette iklim değişikliğinin azaltılmasına ve gelecekte önlenmesine yardımcı olacak önlemlerdi.

İklim Değişikliği Konferansı'na ev sahipliği yapan Birleşik Krallık'tan geleceğe yönelik önemli bir açıklama yapıldı. İngiltere, altı büyük otomobil üreticisinin dünya çapında fosil yakıtlı otomobil üretimini sonlandıracağını açıkladı. Ancak bu karara katılmayan bazı dev şirketler de var.

6 otomobil devi fosil yakıtlı otomobillere 2040'a kadar veda edecek!

6 Otomotiv devi benzinli otomobil üretimini durduruyor! - Resim : 1

Açıklamaya göre benzinli araca veda edecek markalar şöyle;

İsveç merkezli Volvo

ABD merkezli Ford ve General Motors

Almanya merkezli Daimler AG'den Mercedes-Benz

Çin merkezli Tata Motors'tan Jaguar Land Rover

Otomobil şirketlerinin yanı sıra Uber de bu taahhüdü imzalayan şirket oldu.

Ancak Toyota, Volkswagen ve Nissan-Renault ittifakı da dahil olmak üzere dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bazıları, yasal olarak bağlayıcı olmayan söze katılmadılar. Ayrıca en büyük üç otomobil pazarı olan ABD, Çin ve Japonya hükümetleri de çekimser kaldılar.

Öte yandan, fosil yakıtlı otomobil üretimini 2040 yılına kadar sonlandırma taahhüdünü imzalamayan dev şirketler vardı. Bu şirketler arasında Toyota, Volkswagen AG, Stellantis, Honda, Nissan, BMW, Hyundai ve Çin, ABD ve Almanya'nın önde gelen otomobil üreticilerinden bazıları yer alıyor.