Otomobil

Subaru da elektriklendi: SOLTERRA

Subaru ilk yüzde 100 elektrikli SOLTERRA otomobilini tanıttı. Aracın menzili ise 460 km olarak açıklandı.

Subaru da elektriklendi: SOLTERRA

Elektrikli otomobillerin sayısı ve modelleri giderek artıyor. Bunlardan biri de bir döneme damgasını vuran performans otomobillerinin üreticisi Subaru. Markanın ilk yüzde 100 elektrikli SUV modeli olan SOLTERRA Japonya'da düzenlenen bir etkinlikte tanıtıldı. Daha önce duyurulan bu otomobilin detayları ise düzenlenen etkinlikte belli oldu. 

Toyota ile beraber geliştirilen otomobilin bu markanın geçtiğimiz günlerde tanıttığı bz4x modeline fazlasıyla benziyor. Ancak bu benzeme bazı Subaru dokunuşlarıyla markaya özel bir hal almış. 

"SOLTERRA" adı, "Güneş" ve "Dünya" anlamına gelen Latince kelimeler olan "SOL" ve "TERRA" sözcüklerinin birleştirilmesinden oluşuyor. Yeni model tam elektrikli araçlara özel e-SUBARU GLOBAL PLATFORM üzerine tasarlandı.

SOLTERRA özellikleri

Otomobilin önemli bir özelliği dört tekerlekten çekiş yani AWD sistemine sahip olması. Bu özellik için önde ve arkada ayrı motorlar bulunuyor. Markanın alameti farikası haline gelen bu dört tekerlek çekiş özelliği yüzde 100 elektrikli modelde de bulunuyor.

SOLTERRA motor ve menzili

Gelelim aracın teknik verilerine: Bu iki elektrikli motorla aracın ürettiği toplam güç 215 beygir. SOLTERRA'da 71.4 kWh gücünde bir pil bulunuyor. Bu pilin WLTP standartlarına göre sunduğu menzil ise 460 km olarak açıklandı. Araç 150 kW DC hızlı şarjı destekliyor. AC şarjda ise hangi kW değerlerinin desteklendiği ise açıklanmadı.

Fiyatı henüz belli olmayan SOLTERRA'nın Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avrupa ve Çin gibi pazarlarda 2022'nin ortalarında satışa sunulacağı açıklandı. Otomobilin Türkiye pazarında da satışa sunulması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.