Otomobil

Apple Car için bir adım daha atıldı!

ABD merkezli teknoloji devi Apple, elektrikli otomobil üretmek için önemli adımlar atmaya devam ediyor. İşte detaylar!

Apple Car için bir adım daha atıldı!

Teknoloji dünyasının gözde üreticilerinden birisi olan Apple, bildiğiniz gibi elektrikli otomobil sektörüne girmek istiyor. Bu alanda hiç tecrübesi olmayan firmanın temel düşüncesi ise birçok firmayla çalışarak bir otomobil ortaya çıkarmak. Son olarak Apple Car projesinde çalışmak üzere Ulrich Kranz ile anlaşılmıştı. Ulrich Kranz, BMW’nin elektrikli otomobilleri olan i3 ve i8 otomobil projelerinde çalışan bir isim ve elektrikli otomobil firması Canoo’nun da kurucularından. Dolayısıyla böylesine bir ismin Apple Car için çalışmaya başlaması da oldukça önemli bir detay.

Apple Car için bir adım daha atıldı!

Apple elektrikli otomobili için birden çok firma ile görüşme halinde bulunuyor. Buna göre şirket, özellikle batarya konusunda Tayvan veya Güney Koreli firmalarla çalışmak istiyor. Hatta konuşulanlara göre Foxconn ve Advanced Lithium Electrochemistry, ABD’de fabrika kurup Apple için üretim yapmaya hazırlanıyor. Ayrıca şirketin bir grup çalışanını da LG ve SK Group gibi firmalarla görüşmeleri için Güney Kore’ye yolladığı ifade ediliyor.

Bu elektrikli otomobil projesinin hayata geçirilmesi için ise en azından 3-4 sene beklememiz gerekiyor. Akıllı telefon pazarında faaliyet gösteren başka üreticilerin de elektrikli otomobil hayali var. Bunların başında ise Xiaomi geliyor. Çin merkezli üreticinin elektrikli araç üzerinde çalışmaya başladığı biliniyor. Yakın zamanda akıllı telefon sektöründeki bu rekabetin elektrikli araç piyasasına da taşınabileceğini söyleyebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.