Otomobil

Apple üreteceği otomobil için şimdi de Çin'in kapısını çaldı

Apple Car bir süredir gündemde. Şirket şimdi de planları için Çinli üreticilerle görüşüyor.

Apple üreteceği otomobil için şimdi de Çin'in kapısını çaldı

İç kaynaklar, ABD'li teknoloji devi Apple'ın, planlanan elektrikli aracı için pil tedarik etmek üzere Çinli firmalar CATL ve BYD ile bir ortaklık yapmayı planladığını belirtti.

Kaynaklar, henüz somut bir anlaşmaya varılmadığına inanılsa da, üç şirket arasında görüşmelerin başladığını söylüyor. Haberler ayrıca Apple'ın Apple tarafından üretilen bir elektrikli araç planlarında gerçekten ilerlemekte olduğunu gösteriyor. Apple, bileşimleri nedeniyle üretimi daha ucuz olan lityum demir fosfat pilleri tercih edecek. Apple, aracı için potansiyel pil kaynaklarına bazı önkoşullar koydu. CATL'nin henüz ABD'de herhangi bir üretim tesisi olmamasına rağmen, şirketlerin ABD'de üretim kapasitesi mevcut. Tesla da dahil olmak üzere sektördeki bazı önemli isimlerin ana tedarikçisi konumunda. Washington ve Pekin arasındaki artan gerilimin ortasında, CATL, siyasi çapraz ateşe yakalanmasından korktuğu için ABD'de dükkan açma konusunda isteksiz. Buna ek olarak, haberin kaynağı, maliyet hususlarının da CATL'nin ABD'den üretim yapmasını engelleyebileceğini belirtti.

Apple, araba projesi için Çinli şirketlerle görüşüyor

CATL, otomotiv aküsü üretiminde küresel bir lider. BYD ise dünyanın dördüncü en büyük otomotiv aküsü üreticisi. Apple, elektrikli otomobili için tercih edilen pil tedarikçisine karar vermeden önce diğer pil üreticileriyle de görüşebilir.

Apple, araçları için bir pil tasarımına da sahip olabilir. Bu, Apple tasarımı bir pilin olası üretimi için herhangi bir pil üreticisiyle potansiyel bir ortaklığın olduğu anlamına gelebilir.

Küresel otomobil pazarı, elektrikli araçlara doğru büyük bir kayma ile hızla gelişiyor. Otomotiv aküleri gibi önemli bileşenlere olan talep hızla artıyor ve CATL ve BYD gibi mevcut üreticiler bu talebi karşılamak için kapasitelerini genişletiyor.

Yorumlar
İbrahim
Bwm i8 in cakmasu
Cevapla
Teknosiyosu
Hhqhsjskshzh appel cin olmadan ayakta durabilicek bir firma değil gerçi hiçbir firma duramaz ayakta
Cevapla
..,,,
Elif Kılıcın haberleri çok kötü
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.