Otomobil

Apple'ın sürücüsüz aracı ilk kez kaza yaptı

Teknoloji devi Apple'ın halen testleri yapılan sürücüsüz aracı ilk kazasını yaptı. Kazada otomobiller hasar gördü.

Apple'ın sürücüsüz aracı ilk kez kaza yaptı

Teknoloji firmalarının sürücüsüz otomobil merakı uzun zamandır bilinen bir gerçek. Google'ın başını çektiği bu firmaların kendi otonom araç projeleri bulunuyor ve uzun süredir ABD'de bu araçların testleri yapılıyor. Bu markalardan biri olan Apple da otonom sürüş konusunda çalışmalar yürütüyor. Gizlice yürütülen bu çalışmalar ABD'de devam ederken bir kaza haberi geldi.

Apple'ın sürücüsüz aracı ilk kez kaza yaptı

ABD'nin California eyaletinde bir sürücü, aracıyla Apple'ın modifiye edilmiş Lexus RX450h modeli arabasına arkadan çarptı. Kazada ölen ya da yaralanan olmazken iki araçta da hasar oluştu. Aracın Apple'ın otonom (sürücüsüz) araba projesi Titan'ın bir parçası olduğu açıklandı. Titan'ın projesinin detayları ise tam olarak bilinmiyor.

Apple Titan projesini gizlice yürütüyor

Apple'ın kendi sürücüsüz araçlarını yapmaya çalışıyor olabileceği gibi, bunun mevcut arabalara uyarlanabilecek bir sürücüsüz teknoloji geliştirme çabası da olabileceği de öne sürülüyor. Apple'ın trafikte 66 sürücüsüz arabası var. Bu araçlara 111 kayıtlı sürücünün nezaret ettiği belirtiliyor.

California'da sürücüsüz araba deneyen tüm şirketler, Motorlu Araçlar Dairesi'ne (DMV) kazaları bildirmek zorunda. Meydana gelen kazanın bilgisi bu yasa yüzünden ortaya çıktı.

Uber de kaza yapmıştı

Geçtiğimiz aylarda sürücüsüz otomobil testlerine yine ABD'de devam eden mobil uygulama üzerinden şöförlü araç hizmeti sunan Uber de kazaya karışmıştı. Yolda karşıdan karşıya geçen bisikletli bir kadını göremeyen Uber'in otonom aracı kadına çarparak ölümüne sebep olmuştu. Kaza sonrası Uber testleri bir süreliğine durdurulmuştu.

Google'ın da araçları bugüne kadar bazı kazaları karıştı. Ancak bu kazaların bir kısmı kullanıcı hataları yüzünden gerçekleşmişti.

Yorumlar
misafir
trafikte bir kısmı sürücüsüz bir kısmı insan sürücülü olursa bu iş yürümez.ya hepsi sürücüsüz okacak ya da hiçbiri..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.