Otomobil

Aylar değişiyor, yıllar değişiyor ancak en çok satan otomobil değişmiyor!

Yeni yıl gelsin diye beklerken, 2023’ün ilk ayını geride bıraktık bile. Peki geçtiğimiz ayın en çok satılan otomobili hangisi oldu dersiniz?

Aylar değişiyor, yıllar değişiyor ancak en çok satan otomobil değişmiyor!

Gerek dünya gerekse de ülkemiz oldukça zor bir dönemden geçiyor. Ne yazık ki pandeminin bitmesi bu zor dönemlerin bitmesini sağlamadı. Aksine, bir anda açılmaya başlayan piyasalar birçok ürünün tedarik zincirinde aksamalara neden olunca başta otomobil piyasası olmak üzere birçok sektör bundan olumsuz etkilendi.

Her ne kadar ülkemizde vergiler yüzünden otomobil fiyatlarının yüksek olduğu düşünülüyor olsa da bayilere gidildiğinde işlerin pek de sanıldığı gibi olmadığı anlaşılıyor. Nitekim birçok marka şu an satacak araç bulamıyor ki bu durumun en önemli sebebi ise hala tedarik zincirinin tam olarak yeniden sağlanamamış olması. Ancak bu olumsuz şartlarda bile liderlik koltuğunu hiç bırakmayan bir marka var: FIAT.

Aylar değişiyor, yıllar değişiyor ancak en çok satan otomobil değişmiyor!

Ocak ayının geride kalmasıyla birlikte açıklanan en çok satılan otomobiller listesine baktığımız zaman, ilk sırada 4.570 adetlik satışıyla Fiat Egea Sedan’ı görüyoruz. Bu aracı takip eden isimse neredeyse liderin yarısı kadar yani 2.532 adet satış yapan Dacia Duster oldu. Üçüncü sıraya baktığımız zamanda yine bir Fiat modelini yani Fiat Egea Cross’u görüyoruz ki onun toplam satış adeti de 2.116.

Markalar bazında baktığımız zaman da sonuç değişmiyor ve ilk sırayı toplam 6.746 adetlik satışıyla Fiat alıyor. İkinci sırada bulunan Dacia 5.074 adet satış yapabilmişken üçüncü sıradaki Hyundai’nin toplam satış adeti ise 3.957 adet olarak gerçekleşmiş.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.