Otomobil

Bakanlık 1 lt ile 100 km giden motoru tasarlayan ustaya ulaştı

1 lt yakıt ile 100 km yol giden kare pistonlu motor icat eden sanayi ustasıyla bakanlık temasa geçti.

Bakanlık 1 lt ile 100 km giden motoru tasarlayan ustaya ulaştı

Geçtiğimiz gün yaptığımız bir haberde, Tekirdağ Oto Sanayi Sitesi’nde motor tamirciliği yapan 69 yaşındaki Halit Avcıoğlu’nun kendi imkanlarıyla kare ve yuvarlak pistonlu iki motor geliştirdiğini sizlerle paylaşmıştık.

Avcıoğlu’nun geliştirdiği motorun en büyük özelliği ise sadece 1 litre yakıtla 100 km yol gidebiliyor oluşuydu.

Bakanlık 1 lt ile 100 km giden motoru tasarlayan ustaya ulaştı

Tekirdağlı motor ustasının ünü bir anda tüm sosyal medyaya yayıldı. İsmi Türkiye’nin dört bir yanından duyulan motor ustası, hükümet yetkililerinin de dikkatini çekmeyi başardı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın talimatı ile Avcıoğlu’nu ziyaret eden ekip, motorların yapısı ve çalışma prensibi hakkında bilgi aldı.

Heyet tarafından hazırlanan ilk raporun Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’a sunulduğu öğrenildi. Ayrıca Bakan Varank’a sunulmak için de daha kapsamlı bir rapor hazırlandığı belirtildi.

İlk incelemeler olumlu

Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Bülent Eker,  Valiliğe sundukları raporla ilgili şunları söyledi; "Bu incelemeler sonucunda motor aksamını krank mekanizması ve yanma ünitesinin özgün özellikte olduğu ve bunun seri imalat aşamasında geliştirilmesi durumunda motor veriminin benzer özellikte bulunan motorlara oranla avantajlı olabileceği düşünülüyor. Motorun diğer aksamları ve motorun araç üzerinde yerleştirileceği yer, göz önüne alındığında boyutsal açıdan avantajlar içereceği ve bunun yanın da yerli ve milli imalatın yapılması ile birlikte ülkemizi uluslararası alanda başarı ile temsil edebilir.

Yapılan değerlendirme sonucunda motorun çalışma karakteristikleri elde edildikten sonra daha net görüşler ortaya çıkacağı umulmaktadır. Ancak bu aşamada emek ve düşüncenin birleştirilerek yıllardır bu konu da çalışan ve çalıştığı ortamlarda zorlukla karşılaşan Halit Avcıoğlu'nun bu çabasının desteklenmesi gerektiği ve bilimsel açıdan takviye edilerek Ar-Ge özelliklerinin artırılması ile ülkemiz önemli bir kazanıma kavuşacaktır. Hali hazır da bu motor üzerinde çeşitli kaynaklara ilgi odağı olması pazarda da önemli kazanımları beraberinde getireceği ve yine şehir içi ulaşımda kullanılacak küçük yapılı otomobillerin motor aksamı olarak değerlendirilebileceği görülmüştür. Üzerinde çalışmaların sürdürülebilmesi ile sanayimize motor boyutun da önemli katkılar yapacağı tahmin edilmektedir."

Yorumlar
salih
Şakası bir yana noldu bu şapkalının motor hala bitiremedi galiba.zaten ilk okuduğumda ha deli haa demiştim,birde bakan işin içine girince,şaşırdım yoksa odamı onlardan.
Cevapla
TRUENO
Kare Pistonun stres noktaları vardır ve parçalanır o motor üzerine ilglenseler bile dayanamayacak. 1800'lü yıllarda patenti alınmış ve gereksiz olduğundan kare yapılmıyor. Her zaman daire piston daha sağlıklıdır. Rotary motorlar'da bu yüzden uzun ömürlü işe yaramaz. Geleceğimiz Elektrikli otomobillerdir 1 saniyede 0-100 yapabilen araçlar yakında yollarda olacak.
Cevapla
gökhan
Keşke devlete söyleeseydinizz hemmen katara satarlar
Cevapla
peh
ilk 1863'te patenti alınan kare silindirli motor... yine saçma sapan şeyler haber yapılarak gerçekten özgün buluşlar üzerine uğraşan insanlarla dalga geçiliyor.
Cevapla
keşiş leme
Kesinlikle ilgilenmez
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.