Otomobil

Bakanlık 1 lt ile 100 km giden motoru tasarlayan ustaya ulaştı

1 lt yakıt ile 100 km yol giden kare pistonlu motor icat eden sanayi ustasıyla bakanlık temasa geçti.

Geçtiğimiz gün yaptığımız bir haberde, Tekirdağ Oto Sanayi Sitesi’nde motor tamirciliği yapan 69 yaşındaki Halit Avcıoğlu’nun kendi imkanlarıyla kare ve yuvarlak pistonlu iki motor geliştirdiğini sizlerle paylaşmıştık.

Avcıoğlu’nun geliştirdiği motorun en büyük özelliği ise sadece 1 litre yakıtla 100 km yol gidebiliyor oluşuydu.

Bakanlık 1 lt ile 100 km giden motoru tasarlayan ustaya ulaştı

Tekirdağlı motor ustasının ünü bir anda tüm sosyal medyaya yayıldı. İsmi Türkiye’nin dört bir yanından duyulan motor ustası, hükümet yetkililerinin de dikkatini çekmeyi başardı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın talimatı ile Avcıoğlu’nu ziyaret eden ekip, motorların yapısı ve çalışma prensibi hakkında bilgi aldı.

Heyet tarafından hazırlanan ilk raporun Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’a sunulduğu öğrenildi. Ayrıca Bakan Varank’a sunulmak için de daha kapsamlı bir rapor hazırlandığı belirtildi.

İlk incelemeler olumlu

Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Bülent Eker,  Valiliğe sundukları raporla ilgili şunları söyledi; "Bu incelemeler sonucunda motor aksamını krank mekanizması ve yanma ünitesinin özgün özellikte olduğu ve bunun seri imalat aşamasında geliştirilmesi durumunda motor veriminin benzer özellikte bulunan motorlara oranla avantajlı olabileceği düşünülüyor. Motorun diğer aksamları ve motorun araç üzerinde yerleştirileceği yer, göz önüne alındığında boyutsal açıdan avantajlar içereceği ve bunun yanın da yerli ve milli imalatın yapılması ile birlikte ülkemizi uluslararası alanda başarı ile temsil edebilir.

Yapılan değerlendirme sonucunda motorun çalışma karakteristikleri elde edildikten sonra daha net görüşler ortaya çıkacağı umulmaktadır. Ancak bu aşamada emek ve düşüncenin birleştirilerek yıllardır bu konu da çalışan ve çalıştığı ortamlarda zorlukla karşılaşan Halit Avcıoğlu'nun bu çabasının desteklenmesi gerektiği ve bilimsel açıdan takviye edilerek Ar-Ge özelliklerinin artırılması ile ülkemiz önemli bir kazanıma kavuşacaktır. Hali hazır da bu motor üzerinde çeşitli kaynaklara ilgi odağı olması pazarda da önemli kazanımları beraberinde getireceği ve yine şehir içi ulaşımda kullanılacak küçük yapılı otomobillerin motor aksamı olarak değerlendirilebileceği görülmüştür. Üzerinde çalışmaların sürdürülebilmesi ile sanayimize motor boyutun da önemli katkılar yapacağı tahmin edilmektedir."

Yorumlar
Emre
Ülkeye katkı sağlayacak bir fikirle ortaya çıkan kişilerin fikirlerinin doğru olup olmadığının incelenmesi ve ortaya çıkan sonucun paylaşılmasının faydaları çok önemlidir. Eğer devletim yararı ispatlanan bu fikirlerden bir kaçını üretime dönüşmesini sağlarsa ortaya çıkan katkıları siz düşünün daha çok kişide bir şeyler üretme isteği için ortam yaratılması gerekmekte. Dövizle alınan bir çok şeyi üretmeliyiz ve ihraç etmeliyiz. Saygılar
Cevapla
mühendis bey
imkansız şeylerle gündem oyalamayı ne kadar çok seviyorsunuz. bir bakan düşünün o konuda belkide en iyi bilgiye sahip olması gereken kişi olması lazımken ekibi onu saçma salak birşeyin peşinden sürüklüyor. Siz değerli insanlara enerjinin korunumu kanunu hatırlatır ve malzemelerin ilk çatlağını köşe noktalardan verdiğini hatırlatırım. ayrıca kare piston bir ilk değil kare pistonun patenti 1925 yılına dayanıyor Arthur E Peters adında birine ait.
Cevapla
cnr
Katılıyorum.
Bey
Bu hükümet her şeyi sattığı harcadığı gibi bu adamıda harcarlar.
Cevapla
batu
arkadaş 50 cc lik tekpiston 80 kiloluk sukuter 200 kuruş benzin yakıyo 4 pıston 1 tonluk araba nasıl 007 kuruş yakar.
Cevapla
Semih
Batu bey geçenlerde ben yine yutub da denk geldim adamlar benzinli hybrit toyotaya lpg takmış ve 50 kmlik yolu 2 buçuk litreyle yapmıştı :) Türk'e imkânsız de otur izle.
emin
kesinlikle katılıyorum. Emeği küçümsemek amacıyla söylemiyorum ancak maddi anlamda tasarruflu motorlar modellemek mümkün olsa bu oranda devrimsel tasarruflar olması günümüz araç ve yakıt teknolojisi ile mümkün görünmüyor. (nükleer yakıtlar istisna)
ali
cok güzel olmuş
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.