Güncel

Türk mucitten 1 litre yakıtla 100 km giden motor

Tekirdağlı motor ustası 1 litre ile 100 kilometre giden araç yaptı.

Tekirdağ’da bir oto sanayi sitesinde motor ustalığı yapan Halit Avcıoğlu az yakan çok kaçan bir motor icat etti.

1978 yılında LGP’yi otomobilde kullanan Halit Avcıoğlu şimdi de kendi motorunu icat etti. Avcı biri kare diğeri yuvarlak pistonlu olmak üzere iki araç motoru tasarladı. Bu motorları konunun uzmanlarına da gösterdiğini belirten Avcıoğlu, marşa basmak için herşeyin hazır olduğunu belirtti.

Türk mucitten 1 litre 100 km giden motor

Konu ile ilgili kısa bir açıklamada bulunan Avcıoğlu şunları söyledi; “Bilinen tüm motorların aksine 100 CC'lik bu motoru 2 bin 500 CC gücüne çıkarıp ve bu gücü elde ederken de yüzde 70 yakıt tasarrufu sağlayacağız. Dünya üzerinde böyle bir tasarım yok. Bunu çok araştırdım. Bu işin uzmanlarına sordum şaşırdılar. Bu motorla 1 litre benzin ile 100 kilometre yol kat edilebilecek. Bu tasarımda karbüratör yok, enjektör yok. Bu motor benzini buharlaştırıp yakacak. Kesinlikle hava kirliliği yaratmayacak bir motor olacak.”

İlk ciddi deneme 1 hafta sonra

69 yaşındaki motor ustası ilk ciddi testlerin 1 hafta sonra başlayacağını dile getirdi. Test aşamasını geçtikten sonra TÜBİTAK dahil birkaç kuruluşla kontak kuracaklarını belirten Avcıoğlu, şimdiye kadar bu motor için 100 bin liralık bütçe harcadığını söyledi.

Tekirdağlı motor ustası seri üretimle ilgili gelen soruya da şu yanıtı verdi; “Benim ne bütçem ne de imkanım buna yetmez. Ancak ülkemizde varlıklı müteşebbislerimiz var. Ya da birkaç kuruluş bir araya gelir bir konsorsiyum oluşturur, üretimini yapabilirler. Ben ülkemde bir şeyi var etmeyi istiyorum, bu tasarıma ilgi göstersinler. Tabii ki hayata geçtiğinde biz de ekmeğimizi kazanacağız. Benim tasarladığım LPG'li otomobil tasarımımdan binlerce insan ekmek yiyor şu anda.”

Bakalım Halit Avcıoğlu ciddi anlamda 1 lt yakıtla 100 km giden bir motor icat edebilecek mi? Bunu bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Orhan
Dediği güçte 1.5 saat çalışsın yeter
Cevapla
Vatandaş
İnşallah bu adamı ortadan kaldırmazlar çünkü böylesi dehaları yaşatmıyorlar şerefsizlerin hesabına gelmiyor çünkü bu dehalar
Cevapla
Engin Deniz
Acilen bakanlığın bu adamı ve çalışmalarını koruma altına alması gerekir.Yaptığı doğruysa dünya oto devlerinin işi biter.Türkiye zıplar.ihracat patlar.Dünyanın en az Engin ülkesi oluruz.
Cevapla
Mustafa
Hımm kesin oluruz. Kardeş az bi mantık lütfen ya. Herşeyi felaket senaryosuna dökmeye ne heveslisiniz. Denilenin yapılma olasılığı yok. Ortada yakıt ve enerji denklemleri var. Madem bilimsel konuşuyorsunuz yazın iki formül bakın vaadedileni karşılıyor mu bu denklemler. Emeğine saygı eyvallah ama kuru matematikle dev olmadı bahsettiğin firmalar. Senin ülkende öyle şıçrayıp dünya devi falan olamaz bi motor tasarlayarak. 😉
Mustafa
Böyle iyi niyetle yapılan çalışmaları desteklemek gerek.
Cevapla
Mühim değil
O amca biz çocukken arabasına tüp bağlamıştı hepimiz salak bu ya ne gerek var demiştik şimdi herkes tüplü araba kullanıyor. Ben yapacağına inanıyorum. Tabii bir engelle karşılaşmazsa
Cevapla
Orhan
Lpg 1930ardan beri var
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.