Güncel

Türk mucitten 1 litre yakıtla 100 km giden motor

Tekirdağlı motor ustası 1 litre ile 100 kilometre giden araç yaptı.

Türk mucitten 1 litre yakıtla 100 km giden motor

Tekirdağ’da bir oto sanayi sitesinde motor ustalığı yapan Halit Avcıoğlu az yakan çok kaçan bir motor icat etti.

1978 yılında LGP’yi otomobilde kullanan Halit Avcıoğlu şimdi de kendi motorunu icat etti. Avcı biri kare diğeri yuvarlak pistonlu olmak üzere iki araç motoru tasarladı. Bu motorları konunun uzmanlarına da gösterdiğini belirten Avcıoğlu, marşa basmak için herşeyin hazır olduğunu belirtti.

Türk mucitten 1 litre 100 km giden motor

Konu ile ilgili kısa bir açıklamada bulunan Avcıoğlu şunları söyledi; “Bilinen tüm motorların aksine 100 CC'lik bu motoru 2 bin 500 CC gücüne çıkarıp ve bu gücü elde ederken de yüzde 70 yakıt tasarrufu sağlayacağız. Dünya üzerinde böyle bir tasarım yok. Bunu çok araştırdım. Bu işin uzmanlarına sordum şaşırdılar. Bu motorla 1 litre benzin ile 100 kilometre yol kat edilebilecek. Bu tasarımda karbüratör yok, enjektör yok. Bu motor benzini buharlaştırıp yakacak. Kesinlikle hava kirliliği yaratmayacak bir motor olacak.”

İlk ciddi deneme 1 hafta sonra

69 yaşındaki motor ustası ilk ciddi testlerin 1 hafta sonra başlayacağını dile getirdi. Test aşamasını geçtikten sonra TÜBİTAK dahil birkaç kuruluşla kontak kuracaklarını belirten Avcıoğlu, şimdiye kadar bu motor için 100 bin liralık bütçe harcadığını söyledi.

Tekirdağlı motor ustası seri üretimle ilgili gelen soruya da şu yanıtı verdi; “Benim ne bütçem ne de imkanım buna yetmez. Ancak ülkemizde varlıklı müteşebbislerimiz var. Ya da birkaç kuruluş bir araya gelir bir konsorsiyum oluşturur, üretimini yapabilirler. Ben ülkemde bir şeyi var etmeyi istiyorum, bu tasarıma ilgi göstersinler. Tabii ki hayata geçtiğinde biz de ekmeğimizi kazanacağız. Benim tasarladığım LPG'li otomobil tasarımımdan binlerce insan ekmek yiyor şu anda.”

Bakalım Halit Avcıoğlu ciddi anlamda 1 lt yakıtla 100 km giden bir motor icat edebilecek mi? Bunu bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Muzaffer
Herzamanki gibi yalancı bir usta ve yalancı bir haberci işbirliği ile yapılmış bir haber. İnşallah ustanın dedikleri doğrudur ama, bir makine mühendisi olarak söylüyorum ustanın anlattıkları teknik açıdan gülünç ve mümkünatı olmayan şeyler.
Cevapla
şahin
aynen katılıyorum. Böylelerine sövmek lazım.
Yük.Müh.Dr.Ali YILMAZ
Merhaba; Öncelikle fikrinden ve düşüncesinden dolayı kendisine takdir ve tebriklerimi sunarım. Fakat belirtmek istediğim bazı hususlar var ; Kare piston tasarımı zaten 1920 yılında patenti alınmış fakat verimsiz olmasının yanı sıra pek çok mekanik problem yarattığından dolayı kullanılmamıştır. Günümüzde kullanılan içten yanmalı motorların pistonlarının silindir şeklinde olmasının en temel sebebi daire şeklinde basıncın bütün noktalara eşit olarak dağıtılabilmesidir, tüpler kola kutuları sprey parfümler basınçlı bütün ürünler bu sebepten dolayı silindir formunda tasarlanır ve üretilir.Kare piston üretilir denildiği gibi verimli de olabilir fakat üreteceği mekanik problemlerle başa çıkılamaz. Maalesef bu projenin uygulanması mümkün değil. Yine de tebrikler.
Cevapla
Emre Tanrıverdi
Teşekkürler 👍🙏
Cevapla
Kara
Devletimizin bu mucit vatandaşımıza sahip çıkması gerekiyor.
Cevapla
şahin
Allahını seversen sen oy verme
aytac
Koca koca otomobil firmaları milyarlarca dolar bütçe ayırıp dünyanın en iyi üniversitelerinde okumuş mühendisleri işe alıp ar-ge çalışması yaptırıyor ama hiç biri şu ustanın yaptığını yapamıyor öyle mi? komik olmayın 1 tonluk arabanın düz yolda bile 100 km gidebilmesi için gerekli enerji miktarını hesaplayıp sonrada ustanın iddia ettiği 1 litre benzinin enerji miktarını hesaplayın bakalım ustanın dediği doğrumu değil mi? bu ustanın dediğine inan insanlar eminimki lisede fizik dersinden çakmışlardır.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.