Otomobil

Binek otomobil pazarı 2013'te artış gösterdi

Hafif ticari araç pazarında bir yavaşlama görünse de toplam pazar 2013 yılında bir önceki yıla kıyaslan yaklaşık %10 kadar büyüdü.

Binek otomobil pazarı 2013'te artış gösterdi

Her ne kadar yaşanan iç ve dış olumsuzluklar olsa da otomobil sektörü açısından 2013 yılının olumlu seyir ettiği söylenebilir. Yakalanan satış adetleri ülkemiz otomotiv pazarının büyüme ve uzun vadeli hedeflere ulaşma potansiyelinde olduğunu işaret etmektedir. Hafif ticari araç pazarında bir yavaşlama görünse de toplam pazar 2013 yılında bir önceki yıla kıyaslan yaklaşık %10 kadar büyüdü.

Otomotiv pazarını değerlendiren Proton Türkiye yetkilileri; ''2013 yılında her ne kadar yüksek satış rakamlarına ulaşılsa da 2014 yılı kötümser senaryoya göre özellikle orta sınıf sıfır araç satışlarının azalacağı, sadece üst sınıf araç satışlarında bir artış yaşanabileceği, çoğunlukla da ikinci el araç satışlarının artış göstereceği bir yıl olacaktır.'' şeklinde bir açıklamada bulundular.''

1390310221_21012014.jpg

Özellikle, Amerika Birleşik Devletleri' nde 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş eğiliminin devam etmesi, Amerikan Merkez Bankası FED'in 2014 yılı için tahvil alımını sonlandırma beklentilerinin devam etmesi ve döviz kurlarının yüksek seviyelerde seyir etmesi bizleri kötümser senaryolara doğru sürüklüyor. Görünen o ki 2014 yılı içerisinde döviz kurları geri gelecek gibi değil. Buda genel olarak ülke ithalatımızı azaltacak ve ihracatımızı arttıracaktır. Dolayısı ile yerli üretimimiz artış eğiliminde olabilecektir. Döviz kurlarının yüksek seyirine paralel olarak yabancı menşeli araçların fiyatlarındaki artışın dengeli olmaması durumunda ithal araç satışları azalacaktır. Şuanki görünüm itibariyle 2014 yılı için toplam pazar beklentimizin 800 binli adetler seviyesinde olabileceğini söyleyebiliriz.'' şeklinde eklediler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.