Otomobil

BMW, otomobil dünyasında çığır açacak bir yeniliğe imza atıyor

Otomobil dünyasının en önemli isimlerinden biri olan BMW, şimdilerde akıllı telefonlarla yeni nesil araçları tek bir potada eritmenin hesaplarını yapıyor.

BMW, otomobil dünyasında çığır açacak bir yeniliğe imza atıyor

BMW, aracınızı telefonunuzla açabilen el serbesti teknolojisini Android kullanıcıları için de sunacağını duyurdu. Digital Key Plus adı verilen özellik, Samsung Galaxy S23+, Galaxy S23 Ultra, Google Pixel 7 Pro ve diğer yeni Samsung cihazları ile kullanılabilecek. Daha önce sadece iPhone veya Apple Watch sahipleri için sunulmuştu.

Digital Key Plus, ultra geniş bant (UWB) dijital radyo teknolojisini kullanarak, telefonunuzun aracınıza yaklaşmasıyla; cebinizden, çantanızdan ve benzeri yerlerden  herhangi bir geleneksel anahtarla yapılacak işlemi yapar: Aracınızı açar ve çıkarken tekrar kilitler. Ayrıca, My BMW uygulamasındaki kontrolleri doğrudan erişebilirsiniz. Bu kontroller aracınızın kilidini açıp kapamak, bagajınızı açmak ve sıcaklık kontrolü gibi özellikler içerir. Ana sayfa, aracınızın gerçekten kilitli olup olmadığını gibi her özelliğin durumunu size bildirir.

BMW daha önce Samsung Galaxy S21 ve Google Pixel 6 telefonları için Digital Key özelliğini sunmuştu, ancak bu özellik sürücülerin telefonlarını kapı koluna doğru tutmalarını gerektiriyordu. El serbesti seçeneği küçük bir yükseltme olsa da, telefonunuzu aramak için eşyalarınızı karıştırmaktan kurtarır. BMW, UWB teknolojisinin hassasiyetinin neredeyse tamamen radyo sinyallerinin engellenmesi veya engellenmesi riskini ortadan kaldırdığını iddia ediyor.

BMW, otomobil dünyasında çığır açacak bir yeniliğe imza atıyor

Bu genişleme, BMW'nin Aralık ayında Apple ve Google cihazları arasında Digital Key paylaşımını mümkün kılan duyurusunu takip ediyor. Yani, bir arkadaşınızın hafta sonu arabasını ödünç almasına izin verirseniz, telefonunu kullanarak kontrol edebilir.

Şu anda, bu yeni özellikten yararlanmak için oldukça yeni bir arabaya ihtiyacınız var. Yalnızca Kasım 2022'den sonra üretilen BMW araçları, Android cihazlarla uyumlu olan Digital Key Plus teknolojisiyle donatılmıştır. Şirket, uzaktan yazılım güncellemelerini kullanarak erişimi eski modellere de genişletmeyi planlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.