Otomobil

BMW’nin hedefinde Tesla’yı geçmek var!

Dünyanın en büyük otomobil markalarından biri olan Alman devi BMW, elektrikli otomobil pazarında gözünü zirveye dikti.

BMW’nin hedefinde Tesla’yı geçmek var!

BMW hem ülkemizde hem de dünya genelinde oldukça popüler bir marka. Özellikle spor otomobil denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Alman otomotiv devi, bir taraftan bu pazardaki payını korumaya çalışırken, diğer bir taraftan ise elektrikli otomobil pazarına yönelik hamleler yapmaya devam ediyor.

BMW, bu zamana kadar birçok elektrikli araba üretti ancak henüz sektörün en büyük ismi olarak kabul edilen Tesla’ya rakip olabilecek bir marka değil. Bunun arkasında yatan en önemli sebep ise, Tesla’nın her geçen gün daha uygun maliyete sahip bataryalar üretmesi ve bunun yanında araç menzillerinin de rekor üstüne rekor kırması.

BMW’nin hedefinde Tesla’yı geçmek var!

Aradaki farkın daha fazla açılmasını istemeyen BMW’de yeni yatırımlar için kolları sıvadı. Gelen son haberlere göre, yeni kurulacak fabrikalarda batarya üretimi yapacak olan Alman şirket, bu sayede batarya maliyetlerini neredeyse yarı yarıya azaltmayı hedefliyor. Öbür taraftan şirketin tek hedefinin batarya maliyetlerini düşürmek olmadığını da söylemiştik. Şirket tarafından yapılan Ar-Ge çalışmaları kapsamında 2025 yılından itibaren üretilecek araçların menzillerinin en az %30 oranında artacağı belirtiliyor.

Son olarak bu tür yatırımlar yapan tek şirketin BMW olmadığını da hatırlatalım. Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Toyota’da yaklaşık 6 milyar dolar değerinde batarya tesisi yatırımı yapacağını duyurmuş.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.