Otomobil

Bu ülkede satılan her 10 araçtan 9’u elektrikli!

Norveç işi ciddi anlamda abarttı. Satılan her 10 otomobilden 9'u elektrikli olmaya başladı. İşte detaylar.

Bu ülkede satılan her 10 araçtan 9’u elektrikli!

Dünyanın büyük bir kısmı, fosil yakıtlı araçları terk ederek elektrikli araçlara geçmeye devam ediyor. Ancak biri var ki dünya genelinin ortalamasının çok üzerinde bir başarı sergiliyor.

Her ne kadar ülkemizde elektrikli araçlar için henüz cezbedici bir teşvik uygulaması olmasa da, dünyanın gelişmiş ülkelerinde durum tam tersine gitmeye devam ediyor. Birçok ülke, fosil yakıtlı araçlar olarak tabir edilen benzin, motorin ve LPG ile çalışan otomobillerin üretim ve satışlarına kısıtlama getirerek, elektrikli araçların önünü açacak uygulamaları yürürlüğe koyuyor. Bu konuda en başarılı ülke ise hiç kuşkusuz Norveç!

2025 yılına kadar, geleneksel yakıtlarla çalışan araç kullanımını tamamen sona erdirmek isteyen Norveç’te, elektrikli araç kullanımı yıldan yıla, aydan aya ve hatta günden güne artmaya devam ediyor. Son olarak Ocak ayında satılan 8.000 yeni otomobilin %84’ünü elektrikli araçların oluşturması, ülkenin kendi rekorunu kırmasını sağladı.

Bu ülkede satılan her 10 araçtan 9’u elektrikli!

Geçtiğimiz sene dünya genelinde bir ayda satılan araç miktarında, elektrikli araçların geleneksel araçları geçtiği ilk ülke unvanını kazanan Norveç, bu unvanın hakkını fazlasıyla veriyor. Üstelik satılan modellere baktığımız zaman Audi Q e-tron, Hyundai IONIQ ve BMW iX gibi tamamen elektrikle çalışan popüler araçlar olduğunu görüyoruz.

Yetkililer ise yaptıkları açıklamalarda, ülkenin elektrikli araç üretmek isteyen markalar için adeta güzel bir test merkezi haline geldiği ve bu durumun 2025 hedeflerinin önünü açtığı belirtildi. Bakalım ülkemizde bu tür haberleri ne zaman yapmaya başlayabileceğiz.

Yorumlar
Aklını kullan sen de bin
Yalıtım var o arabalarda bizimkiler gibi teneke değil soğuk işlemez o yuzden
Cevapla
mehmet
Norveç soğuk bir ülke..yılın büyük bir kısmı kış,don,eksi 30 lar 40 lar hava kosullarinda en problemsiz arac elektrikli araclar.Sıvı taşimadiklari icin donma,ısınma,ısıtma problemi olmayan araclar o tür ülkeler için bulunmaz fırsat.Bir de elektrik üretiminde müthiş kaynaklara sahip ülkeler..demir çelik tesislerinde bile tüm işlemleri elektrikle...o sebeple diger dunya ülkeleri için tam bir misal teskil etmez diye düşünuyorum.
Cevapla
Eğlence
Ancak soğuk üllelerde piller çabuk boşalır
Selahattin
Soguk tan bataryadan istenen verim alinmuyor
Mustafa özel
Bizim ülkemiz için aynı şeyleri söylemek mümkün olacağını sanmıyorum
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.