Otomobil

Bunun da yolunu buldular! Otomotivde 6.001 km’li araç devri!

Bildiğiniz gibi stokçuluğu engellemek adına yeni bir yasa çıktı. Dün itibariyle yürürlüğe giren yasa sonrası enteresan gelişmeler oldu.

Bunun da yolunu buldular! Otomotivde 6.001 km’li araç devri!

Türkiye’de sıfır otomobil satın almak nihai tüketici adına oldukça zor hale geldi. Artan kur ve tüm dünyada yaşanan çip krizi, fiyatların tavan yapmasına neden oldu. Ancak sadece bunlar da değil, krizi fırsata çevirmek isteyen stokçular, bayiden aldıkları sıfır otomobilleri çok daha yüksek fiyatlardan satışa koydu. En sonunda Ticaret Bakanlığı işi el koydu ve sıfır otomobil satın alan işletmelere 6 aydan dolmadan ve 6 bin km yapmadan aracı satamama kuralını getirdi.

Bunun da yolunu buldular! Otomotivde 6.001 km’li araç devri!

15 Eylül 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bu yasa, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak ve hükümet dilerse süreyi uzatabilecek. Peki ama söz konusu kuralın getirilmesi sonrasında ikinci el otomobil piyasasında nasıl değişimler gözlendi? Öncelikle piyasanın zaten durgun olduğunu hatırlatmakta fayda var. Vatandaşta hükümetin ÖTV düzenlemesi yapacağı beklentisi hakim olduğu için nihai tüketici bekleme politikasını sürdürüyor.

Bu sebepten dolayı ikinci el araba piyasasında bir miktar çekilme var. Şirketlere 6 bin km sınırının getirilmesi sonrasında fiyatların biraz daha baskılanması öngörülürken, popüler satış sitelerinde 6.001 km’li araçların artışı bir anda dikkat çekti. Bir önceki gün 0 km olan otomobil ilanlarından bazıları, 6 bin km’yi aşmış şekilde yeniden düzenlendi. Ancak bunun pek bir anlam ifade etmediğini, satış kayıtlarının Türkiye Noterler Birliği tarafından tüm ayrıntılarıyla takip edileceğini hatırlatmakta fayda var. Bakalım söz konusu yasa sonrası piyasa nasıl şekillenecek? Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.