Otomobil

Elektrikli arabalar Türkiye’de yüz binlerce kişiyi işsiz bırakacak

Elektrikli arabaların gelişmesi teknolojik gelişmeler açısından bakıldığında son derece faydalı olsa da, işin istihdam boyutu birçok insanın canını sıkabilecek kadar önemli.

Elektrikli arabalar Türkiye’de yüz binlerce kişiyi işsiz bırakacak

Elektrikli arabalar artık hayatımızın olağan bir gerçeği haline geldi. Her ne kadar Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki teşviklerin yanında ülkemizdeki teşviklerin şimdilik adı bile okunmuyor olsa da, yine de bu hep böyle gitmeyecek ve ilerleyen zamanlarda ülkemizde de elektrikli arabaları konusunda büyük bir atılım gerçekleşecektir. Elektrikli arabaların daha seri bir şekilde üretilmeye başlamasıyla birlikte ise ülkemiz, hem ekonomik hem de çevresel gelişim emarelerini gösterecek. Ancak elektrikli arabaların her yönüyle fayda sağlayacağını söylemek de çok doğru değil.

Ülkemiz otomotiv sektörü açısından oldukça önemli bir konuma sahip. Birçok büyük markanın dünyaca popüler modelleri, başta Bursa ve Kocaeli olmak üzere birçok şehrimizde üretilmekte, bu sayede de istihdam anlamında sayısı milyonları bulan kişiye iş imkanı sağlamaktadır.

Elektrikli arabalar Türkiye’de yüz binlerce kişiyi işsiz bırakacak

Ancak elektrikli araçların üretimi için gerek duyulan beşeri sermaye içten yanmalı motorlara göre daha az. Bunun yanında iki teknoloji arasında da bariz bir fark da var. İşte bu iki unsuru yan yana koyduğumuz zaman, şu an içten yanmalı otomobil üretiminde çalışan insanların en azından %30’una ihtiyaç kalmayacağı, kalan %70’lik kısım içerisinde de kendisini teknik açıdan dönüştüremeyenlerin işsiz kalacağını söyleyebiliriz.

Yapılan bir araştırma sonucunda ortaya çıkan verilere göre, söylediğimiz gruba giren çalışan sayısının yaklaşık 250 bin kişi civarında olacağı düşünülürken, Avrupa’da ise bu sayısının 600.000’in üzerinde olması bekleniyor.

Yorumlar
Yorumcu
radyasyondan kanser olunca anlicak insan elektirikliyi
Cevapla
Anonim
Doğru bir tespit ama bu dönüşüm bıçakla keser gibi anlık olmayacağından ve uzun bir süre alacağından sektörler kendini dengeleyecektir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.