Elektrikli araçlar ABD'de gittikçe popüler oluyor!

Elektrikli araçların yaygınlaşması hızla devam ediyor. Detaylar haberimizde.

Elektrikli araçlar ABD'de gittikçe popüler oluyor!

ABD'de elektrikli otomobil satışları 2021'in ilk yedi ayında iki katından fazla arttı. Elektrikli araçlar ABD'de popülerlik kazanıyor. Elektrikli araçlar, Tesla markasının ve özellikle Model Y'nin hakim olduğu bir pazar.

Amerika Birleşik Devletleri, elektrikli otomobiller için ana otomotiv pazarlarından biri oldu. ABD'de, bu tür sıfır emisyonlu araçların çok sayıda kaydı yıllık olarak kaydedilmektedir. 2021'in ilk yedi ayı arasındaki, yani Ocak ve Temmuz ayları arasındaki dönem, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki elektrikli otomobil satışları, bize Kuzey Amerika ülkesinde işlerin nasıl olduğuna dair net bir bilgi sağlıyor.

Elektrikli araç tescilleri en fazla Ocak ve Temmuz ayları arasında gerçekleşti. Bu aylarda toplam araç satışları iki katına çıkarak %30 artış gösterdi. Amerika Birleşik Devletleri'nde popülerlik kazanan elektrikli otomobilin en büyük mimarlarından biri de hiç şüphesiz Tesla markası oldu, ve bu firma, elektrikli araba kayıtlarının büyük kısmını oluşturuyor.

ABD'de satılan 3 elektrikli arabadan 2'si Tesla

Tesla, Temmuz ayına kadar Amerika'da endüstrinin geri kalanının toplamından neredeyse iki kat daha fazla elektrikli otomobil satışına sahip oldu ve bu da her üç elektrikli araba kaydından ikisini temsil ediyor. Bu durum, Amerika Birleşik Devletleri'nde Tesla'nın elektrikli mobilite alanında mükemmel bir marka olduğunu gösteriyor.

Tesla'nın Amerika Birleşik Devletleri'ndeki satışları Temmuz ayına kadar %75 artarak toplam 168.021 adet oldu. Experian'ın topladığı verilere göre, ABD ülkesindeki elektrikli araçların tescilleri ilk yedi ayda ikiye katlandı. Özellikle elektrikli otomobil satışları 255.393 adede ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki elektrikli araçların pazar payı sadece %2,6 olarak kayda geçti.

Amerikan otomobil pazarı, elektrikli araca doğru özel bir geçiş sürecinden geçiyor. Önümüzdeki yıllarda, sektörü zenginleştirmek için çok sayıda modelin tanıtılması bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz günlerde 2030 yılına kadar tüm yeni otomobil kayıtlarının yarısının elektrikli araçlar olacağı hedefini vurgulamıştı.

Tesla Model Y'nin gelişi çok önemliydi

Özellikle Tesla'nın hegemonik konumu, yeni SUV modelinin lansmanı bu satış rakamlarına ulaşmasında belirleyici oldu. Yakın zamanda Avrupa bayilerinde satılmaya başlayacak olan Tesla Model Y, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kayıtlarının Temmuz ayına kadar neredeyse beş kat arttığını ve 93.0708 kayıtlı birime ulaştığı görüldü.

Yakın zamana kadar Kuzey Amerika pazarının tartışmasız lideri olan Tesla Model 3, harika bir performans sergiliyor. Satışları %16 artışla 68.448 adede ulaştı. Buna karşılık, Tesla'nın eski modelleri Model S ve Model X zemin kaybetmeye devam ediyor. Her iki model için de rekorlar sırasıyla 4.054 ve 10.612 adede düştü. Güncellemelerinin başlatılmasındaki gecikme, geçen yıla kıyasla bu düşüşün ana nedenlerinden biri olmuştur.

2021'de Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok satan 10 elektrikli otomobil

Sıralama Listesi (Ocak-Temmuz satışlar 2021)

Tesla Model Y (93,708)

2 Tesla Model 3 (68,448)

3 Chevrolet Bolt EV (21,896)

4 Ford Mustang Mach-E (13,951)

5 Nissan leaf (9,435)

6 Volkswagen ID.4 (8,403)

7 Porsche taycan (6,071)

8 Hyundai Kona Electric (6,069)

9 Audi e-tron (5,473)

10 KIA e-Niro (4,081)

Elektrikli araçlar ABD'de gittikçe popüler oluyor! - Resim : 1

Chevrolet Bolt EV, Kuzey Amerika'da oldukça popüler

Tesla'nın rakipleri hızla ilerliyor

Kuzey Amerika otomotiv endüstrisinin devlerinden General Motors ve Ford, elektrikli araçlar alanında hızla ilerliyor ve Tesla ile arasındaki farkı kapatıyor. Ayrıca Amerika bölgesinde öncü rol olan BMW ve Mercedes gibi Alman otomobil devlerini de gözden kaçırmamak gerekiyor.

Chevrolet Bolt EV elektrikli araçlar arasında en çok satan üçüncü marka oldu. Bu marka Temmuz ayına kadar toplam 21.896 birim araç satmış. Geçen yıla göre firma rekorlarını neredeyse ikiye katlamış.

En çok satan elektrikli araçlar sıralamasına güçlü bir şekilde giren Ford Mustang Mach-E'ye de ayrıca değinmek gerekiyor. Kendisini dördüncü sıraya yerleştirmesine izin veren 13,951 birim satış gerçekleştirmiş. Nissan Leaf ise 9.435 adet ile beşinci sırada kendine yer buldu.

Elektrikli araçların geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?