Otomobil

Elektrikli otomobilde ÖTV'ye görülmemiş zam geldi!

Türkiye'de elektrikli otomobil almak isteyenlere teşvik yapılması bekleniyordu. Ancak bugün elektrikli otomobilde ÖTV'ye yüzde 400'e varan zam yapıldı.

Elektrikli otomobilde ÖTV'ye görülmemiş zam geldi!

Dünyada doğayı korumak için devletler insanları elektrikli otomobillere yönlendirmek için çalışmalarına başladı. Türkiye'de de bu durumun böyle olması bekleniyordu. Hatta elektrikli otomobil satın almak isteyenlere teşviklerin olacağı söyleniyordu. Ancak bugün maalesef ki üzücü haber geldi. Elektrikli otomobilde ÖTV'ye görülmemiş zam geldi.

Elektrikli otomobil ÖTV zammı ile hayal oldu

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan "Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Oranları Hakkındaki Ekli Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar" başlığı ile elektrikli araçlarda ÖTV oranı artırıldı. Bu oran bazı modellerde yüzde 400'e kadar çıkabiliyor.

Yeni düzenlemeye göre ÖTV; motor gücü 85 kW'yi geçmeyen elektrikli araçlarda yüzde 3'ten yüzde 10'a, motor gücü 85 kW'yi geçen fakat 120 kW'yi geçmeyen elektrikli araçlarla yüzde 7'den yüzde 25'e ve motor gücü 120 kW'yi geçen elektrikli araçlarda yüzde 15'ten yüzde 60'a yükseltildi.

Türkiye'de elektrikli otomobillerin fiyatları zaten ortada. Bu zamlardan sonra fiyatların ne kadar artacağı merak edilmeye başlandı. Son araştırmalara göre; Türkiye'de otomobil pazarında 2020 yılında sadece 844 elektrikli araç satılmıştı.

Ancak 2020'de elektrikli otomobil satışları 2019 yılına göre yüzde 280,2 artış göstermişti. Muhtemelen bu ÖTV zammından sonra elektrikli otomobil pazarında büyük bir düşüş yaşanacak...

Yorumlar
vatandaş
şaka gibi gerçekten akıl alır değil her hafta yeni vergi yeni zamla uyanır olduk, tüm dünya dizeli,benzini yasaklıyor elektiriklileri teşvik ediyor ki hem doğa korunsun hem benzin ve gaz ithalatı bitsin ama bizimkiler tam tersini yapıyor. resmen ya köle olun yada ölün deniyor insanlara
Cevapla
Elektrikli Araçlar
Akaryakıtla çalışan otomobiller için ödenen ÖTV ve KDV tutarları aracın bedelinden fazla. Bu duruma dünyada başka ülkelerde pek rastlanmıyor. Şimdi aynı mantık elektrikli araçlara da geçerli oluyor. İyi de zaten pahalı olan elektrikli araçlara bir de vergi yükü getirerek fiyatını daha da artırmanın amacı ne? Petrolde dışarıya bağımlıyız. Elektrikli araçlar bu bağımlılığı kaldırabilir ve devletin ödemeler dengesine ciddi katkı sağlar. Çevreye dost olması da ayrı bir imkan. Bütün bu olumlu şartları sağlama fırsatını tepmek olmuyor mu bu vergi artışı. Devlet hizmet etmek için vergi alsın ama bunu vergisini vermesi gerekenleri sıkı takip ederek alsın. İşin kolayına kaçılıp vergi geliri açığını dolaylı vergilere yüklenerek kapatmaya çalışmak gelişmiş ülkelerin özelliği değil.
Cevapla
💎G@kko💎
Abem şimdi bunu bilem eleştirenler olur, halbuki sosyal devletlerde vergi hizmetlerin devamı ve sürekliliği için mecburidir buna kimse deyinmi heç
Cevapla
Hulusi
Ne kadar haklı olduğunu inan sen bile bilmiyorsundur
enteresan.
sen nerde yasiyorsun. %400 vergi artisimi olur. yoksa sendemi. faydalaniyorusun bu artsitan.
Hkn
Dünyanın en sosyal devlet anlayışı Türkiye de neden çünkü vergiler yüksek... Kafaya bak...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.